הסרת משקפיים בלייזר - אסותא אופטיק - העיניים והראיה
אסותא אופטיק - הסרת משקפיים בלייזר
חפש
הסרת משקפיים |  הסרת משקפיים בלייזר |  תיקון ראיה |  ניתוח להסרת משקפיים |  עדשות מגע |  עין עצלה |  קרטוקנוס |  קטרקט פרמיום |  עיניים |  לאסיק |  LASIK |  Z-Lasik | 
FacebookGoogle+Youtube

8464*

העיניים והראיה

כיצד שונתה תפיסת הראיה לאורך הדורות. מהם ליקויי הראיה וכיצד מתקנים אותם. מומחי אסותא אופטיק עושים סדר

מאז ומתמיד אנשים הוקסמו מהאור ומחוש הראיה,אך לא כל הרעיונות על הראיה והאור היו נכונים.לדוגמה לפני כ 2000 שנה חשבו היוונים שהעיניים שולחות אנרגית אור אל העצם המוחזרת בחזרה אל העיניים.הם חשבו כך לאחר שראו עיני חיות כגון חתולים, כלבים, סוסים וצבאים אשר זוהרים בלילה.זוהר זה גרם להם לחשוב כי העיניים מייצרות בעצמן אנרגיית אור.
למעשה חתולים ,כלבים וחיות אחרות יכולות לראות בחושך  טוב בהרבה מאיתנו, מכיוון שאישוניהם מתרחבים הרבה יותר ומאפשרים לכמות גדולה של אור להיכנס לתוך העיניים. בחלק מהיונקים במיוחד טורפי הלילה קיימת שכבת תאים בחלק האחורי של העיו המחזירה את האור חזרה לתאים קולטי האור שבעיניים.  אף על פי כן, אף יצור לא יכול לראות בחושך מוחלט, יש צורך במקור אור חיצוני כלשהו כדי לאפשר לעיניים לפעול.
כך פועל מנגנון הראיה.

אור פוגע בעצם ומוחזר ממנו . אור זה חודר לתוך העיניים והעצם משתקף בחלקה האחורי של העיניים, על שכבת הרשתית.הרשתית מורכבת מרשת צפופה של תאים רגישים לאור ונקראים קנים ומדוכים. הקנים רגישים לכמות האור , המדוכים רגישים לצבעים השונים.

פרימטים הכוללים קופים ובני אדם הם היונקים היחידים היכולים לראות ראיה מלאה בצבעים. יכולת הראיה בצבע של מרבית היונקים מוגבלת והם רואים הרבה פחות צבעים מאיתנו , מכיוון שבעיניהם קיימים פחות  מדוכים הרגישים לצבע
יש חיות נוספות הרואות בצבעים אך לא בכל הצבעים אותם אנו רואים.בד"כ חיות צבעוניות יכולות לראות בצבעים. מדענים מצאו תאי מדוכים רגישים לצבע בעיניהם של ציפורים ופרפרים וחרקים ויש בעלי חיים הרואים צבעים הנמצאים מחוץ לספקטרום הצבעים של האדם. לדוגמה חרקים שונים רואים שרטוטים בעלי הכותרת של פרחים המכוונים אותם אל הצוף והאבקנים. חלקם נראים לנו רק  בצילום באור אולטרא סגול.

אפילו נחשים ולטאות רואים בצבעים . הצבעים השונים עוזרים להם לזהות את בני מינם.
אצל ציפורים וחיות רבות אחרות , העיניים ממוקמות בצידי הראש ובכך מאפשרות שדה ראיה רחב מאוד.הדבר מאפשר להם לראות מכיוונים שונים.לחרקים עיניים מורכבות הבנויות מאלפי עיניים קטנות .

ובחזרה אלינו בני האדם,  כיצד אנו רואים?
פעולת העיניים דומה במהותה לפעולת מצלמה.
קרני האור "פוגעות" בעיניים וחודרות דרך הקרנית שהיא ה"חלון" של העין. במצב של ראיה תקינה, כשקרני האור עוברות דרך הקרנית והעדשה הן מתמקדות על הרשתית. הרשתית הופכת את האור לזרמים חשמליים הנעים לאורך עצב הראיה,  מן העיניים אל המוח. המוח מתרגם זרמים אלו לתמונה שאנו רואים.
אולם כשלושים אחוז מהאוכלוסיה סובלים  מליקויי ראיה שונים הנובעים מכך שקרני האור לא מתמקדות על הרשתית:

מיופיה  - קוצר ראיה,  במצב זה הראיה לרחוק מטושטשת אך הראיה לקרוב נשארת טובה.
היפראופיה  - רוחק ראיה, במצב זה הראיה לקרוב מטושטשת ולעיתים קרובות גם הראיה לרחוק מטושטשת
צילינדר  - אסטיגמציה,  המוכרת גם כ" צילינדר", הראיה מטושטשת הן לרחוק והן לקרוב  ולעיתים קיים גם עיוות של דמויות.

למרבה השמחה, לפני כ- 630 שנה, הומצאו המשקפיים בצפון איטליה. מאז הן משמשות לתיקון ליקויי הראייה, ע"י צורתם המיוחדת הן גורמות למיקוד נכון של קרני האור על הרשתית.

במהלך מלחמת העולם השניה חלה פריצת דרך בגישה לתיקון הראיה. יש הטוענים תחילת הדרך מקורה בתאונה. טייס קרב רוסי נפגע בעינו מרסיסי זכוכית של חופת תא הטייס שנשברה. הרופא שטיפל בו מצא כי ראייתו השתנתה בעין שנפגעה. בדיקה מעמיקה יותר הראתה כי מידת הקימור של פני שטח העין , שכבת הקרנית, השתנתה וגרמה לכך שקרני האור התמקדו במרחק שונה בתוך העין. רופא עיניים רוסי בשם פרופ' פיודרוב ניצל את הרעיון וטען כי באנשים לקויי ראיה  ניתן לגרום לקרני האור להתמקד במרחק הנכון - על פני הרשתית , ע"י שינוי מידת הקמירות של הקרנית, כפי שקרה בתאונה של אותו טייס.
פרופ' פיודרוב יצר סדרה של חתכים ממרכז הקרנית להיקפה , תהליך הריפוי של החתכים יצר מתח בקרנית אשר גרם לשינוי מידת הקמירות שלה ולשיפור הראיה.

ניתוחים אלו שנקראו " RK " היו מאד גסים ולא בטוחים אך הרעיון המתין לפריצת הדרך הבאה.לפני כעשרים וחמש שנים, לאחר  המצאת הלייזר, התאפשר לשנות את קמירות הקרנית ע"י אידוי תאים מפני השטח שלה. שיטה זו הייתה מדויקת הרבה יותר וכמעט ללא סיכונים. אכן הבשורה פשטה כאש בשדה קוצים ומאז עברו את הטיפול  בלייזר לשיפור הראיה כתשעים מליון איש.
לפני כ-20 שנה, התחילו פרופ' לזר ודר' לפשיץ לבצע את הטיפולים להסרת משקפיים בלייזר בבי"ח אסותא בת"א. הרעיון של אידוי התאים מהקרנית לשינוי צורתה נשמר אך הטכנולוגיה השתפרה לעין ערוך . כיום התהליך פשוט קצר ומדוייק ביותר.

זה כחמש שנים מתאפשר לצעירים שעברו ניתוחי לייזר , להתקבל לקורס טייס בישראל . צעירים רבים בעלי משקפיים עוברים טיפולי לייזר ומתקבלים לסיירות ולשייטת
בצבא ארה"ב מנתחים טייסים  ואנשי צוות אוויר פעילים  להסרת משקפיים.  עד היום עברו שם כ120,000 אנשי צוות אוויר טיפולי לייזר ע"י הצבא.

השיטות השונות להסרת משקפיים בלייזר
בכל השיטות מטפלים בקרנית העיניים - השכבה החיצונית המגנה על העיניים,  עובייה כחצי מ"מ. מטרת הטיפול בכל השיטות היא שינוי מידת הקימור של הקרנית כדי למקד את קרני האור בעיניים בצורה נכונה.
השיטות מתחלקות לשתיים: האחת משנה את פני השטח של הקרנית והשנייה מטפלת בשכבות בעומק הקרנית. לכל אחת מהשיטות יש מספר טכנולוגיות כדי לבצע פעולה זו.