מהו קוצר ראייה?

קוצר ראייה (מיופיה) היא ליקוי הראייה הנפוצה ביותר בעולם: מחקרים מעריכים כי כמעט רבע מאוכלוסיית האנושות סובלת מקוצר ראייה בדרגות שונות – כאשר בישראל הנתון הזה עולה על כ-33 אחוזים ואילו בסינגפור על לא פחות מ-60 אחוזים.

 

כמשתמע משמו של ליקוי זה, קוצר ראייה מתבטאת בראייה טובה של עצמים בטווח קצר – אך קושי בראייה של עצמים מרוחקים. הסיבה לכך היא שהעין שלנו לא מצליחה למקד את קרני האור על הרשתית עצמה (המצב הטבעי והתקין) אלא ממקדת את קרני האור מעט לפני כן. לרוב, זו תוצאה של עין ארוכה מדי.

 

מעבר לסימפטום המרכזי של קוצר ראייה, שהוא ראייה מטושטשת של עצמים מרוחקים, ליקוי ראייה זה עשוי להתבטא גם בכאבי ראש, תחושת עייפות ואדמומיות בעיניים.

 

את קוצר הראייה אנו מודדים בדיופטרים – זו עוצמת הליקוי בעדשת העין שלנו, ולכן גם עוצמת העדשה שנידרש להרכיב כדי לתקן את הבעיה. קוצר ראייה קל יופיע במספרים של עד -3.00, קוצר ראייה בינוני יופיע במספרים של -3.00-6.00 – ואילו במספרים של -6.00 ואילך מדובר בקוצר ראייה חמור.

 

קוצר ראייה חמור עלול להוביל בטווח הארוך לתופעות לוואי חמורות יותר ולליקוי ראייה אחרים, בהם היפרדות רשתית, גלאוקומה וקטרקט.

כיצד נזהה קוצר ראייה?

אבחנה של קוצר ראייה או כל ליקוי ראייה אחר מחייבת ביקור במרפאת עיניים, אולם אנחנו יכולים לשים לב בעצמנו לכמה התנהגויות מחשידות שיצדיקו ביקור אצל הרופא. כאשר אנחנו מתקרבים אל הטלוויזיה או מקרבים אלינו את הטלפון הסלולרי בשעת שימוש – ייתכן שמדובר בהתפתחות של קוצר ראייה.

 

מעבר לכך, אם אנחנו שמים לב לקושי בראייה או לראייה מטושטשת – ניתן לבדוק בעצמנו אם עיקר הקושי שלנו הוא בראיית עצמים רחוקים או עצמים קרובים.

האם קוצר ראייה יכול להשתפר באופן טבעי?

 

במרבית המקרים, קוצר הראייה יופיע כבר בילדות – לרוב לאחר גיל 6 ולפני גיל 12. עם סיום גיל ההתבגרות, בסביבות גיל 21, קוצר הראייה שלנו אמור להתאזן ולהפסיק להחמיר. עם זאת, כמעט לעולם לא נראה שיפור טבעי בקוצר הראייה – קוצר ראייה לא יכול "להירפא" מעצמו. כאשר אנחנו רואים שיפור חיובי במספר המשקפיים שלנו, ייתכן כי בעבר ניתן אבחון שגוי – כך שהמספר החדש לא מייצג שינוי במצב הראייה.

כיצד ניתן לטפל בקוצר ראייה?

 

הטיפול הבסיסי והנפוץ ביותר בקוצר ראייה הוא הרכבת משקפיים (או עדשות מגע). למעשה, מרבית האנשים שמרכיבים משקפיים מסביבנו עושים זאת על מנת להתמודד עם קוצר ראייה. עלינו להיבדק אצל רופא עיניים או אופטומטריסט, להבין מה מספר קוצר הראייה שלנו – ולהזמין משקפיים שיתקנו את הליקוי.

 

לחילופין, ניתן לבחור בניתוח להסרת משקפיים – במסגרתנו אנו משנים את צורת הקרנית על מנת לתקן את העיוות במיקוד קרני האור. במקרים רבים, ניתוח להסרת משקפיים יכול לתקן את קוצר הראייה שלנו – ולסייע לנו לראות כהלכה.