לייזר בעיניים | אסותא אופטיק
אסותא אופטיק - הסרת משקפיים בלייזר
חפש
הסרת משקפיים |  הסרת משקפיים בלייזר |  תיקון ראיה |  ניתוח להסרת משקפיים |  עדשות מגע |  עין עצלה |  קרטוקנוס |  קטרקט פרמיום |  עיניים |  לאסיק |  LASIK |  Z-Lasik | 
FacebookGoogle+Youtube

8464*

לייזר בעיניים

מדי שנה, מבוצעים בישראל כ-15,000 ניתוחי לייזר, אשר תכליתם אחת: לאפשר לאנשים לתקן ליקויים שונים בראייה שלהם, אפילו חמורים, ובכך להיפטר אחת ולתמיד מהמשקפיים או מעדשות המגע. הגם שניתוחי לייזר בעיניים מבוצעים כבר מזה כחמישים שנה, במרוצת השנים הם התפתחו והשתכללו במידה לא מבוטלת. הנה כל מה שצריך לדעת על ההליך, כפי שהוא מבוצע כיום, התוצאות שלו והסיכונים האפשריים.

על ניתוח לייזר
התכלית העיקרית של ניתוח לייזר בעיניים תוארה מעלה, והיא אינה דורשת הבהרה. מה שכן חשוב להדגיש הוא שישנן מספר שיטות באמצעותן מטרת העל הזו תושג. מבחינה מעשית, מדובר כאן לרוב על שינוי צורתה של הקרנית, שינוי אשר מתבצעה באמצעות חיתוכה על ידי קרן הלייזר. חשוב לשים לב שאורך הגל האולטרה סגול, בכל ניתוח וניתוח, הוא בלתי נראה.

את ניתוחי הלייזר מבצעים כיום בארבע שיטות עיקריות, אשר היריעה קצרה מלתאר כאן. השיטה המרכזית בשנים האחרונות היא שיטת LASIK, המבוססת על פתיחת מתלה הקרנית באמצעות קרן הלייזר או סכין המתלה, שיוף הקרנית אשר נמצאת מטה והחזרתו של המתלה למקום שלו. טכניקות אחרות, נפוצות מעט פחות, הן PRK, LASEK ו-EPI LASIK.

דגשים בדרך לניתוח הבטוח
התפתחות הטכנולוגיה הפכה את ניתוחי הלייזר ליעילים, למהירים ולמדויקים יותר, בכך אין ספק: הניתוח עצמו נמשך לרוב לא יותר מאשר כחצי שעה, ותוצאותיו הן מיידיות. ועדיין, כיאה לכובד המשקל שמונח כאן על כף המאזניים, יש לנקוט בכל אמצעי הבטיחות ביחס אליהם. זה מתחיל מהגורם המבצע, שצריך להחזיק בכל ההסמכות הנדרשות לביצוע הניתוח, ונמשך במאפיינים של אלה שעתידים לעבור את הניתוח. ניתוח לייזר, בהקשר הזה, אינו מתאים לחולי סוכרת, לחולי גלאוקומה או לנשים בהריון. תופעות הלוואי, בכל מקרה, הן נדירות בהחלט.

הרצון של כל אחד הוא ראייה מושלמת. הבעיה היא ששמירה על ראייה כזו אינה משימה פשוטה, בייחוד בעידן בו אנחנו מבלים שעות ארוכות מדי יום מול המחשב, הטלוויזיה או הסמארטפון. החדשות הטובות הן שגם כאשר סובלים מליקוי ראייה, ואפילו חמור, יש בנמצא פיתרון: קוראים לו ניתוח לייזר בעיניים. כיצד מתבצע הניתוח? האם הוא כולל סיכונים?

קווים לדמותו של ניתוח הלייזר
ניתוח לייזר נועד, ברמה הכללית, לתקן פגמים שונים בראייתו של האדם – בעיקר קוצר ראייה, רוחק ראייה או אסטיגמטיזם -  ובכך לאפשר לו להיפטר, באופן מוחלט, מהמשקפיים או מעדשות המגע. הניתוח מבוסס על שימוש בקרני לייזר לחיתוך הקרנית, וזאת מתוך מטרה לשנות את צורתה ולהשיבה למצב התקין. אורך הגל בו נעשה שימוש, ברוב המקרים, הוא בלתי נראה.

ידועות כיום מספר שיטות לביצוע ניתוח הלייזר הלכה למעשה. בשנים האחרונות, השימוש העיקרי הוא בשיטת ה-LASIK, שיטה המבוססת על חיתוך שכבת המתלה בעין והסרה שלו לצורך שיופה של הקרנית. לאחר אותם תיקונים, פועל יוצא של מצב הראייה של המטופל וסיבות אופטיות אחרות, מוחזרת שכבת המתלה למיקומה. בשונה משיטות אחרות, דוגמת LASEK או PRK, כאן תיקון הראייה הוא מיידי, ואינו הדרגתי.

מי יכול לבצע ניתוח לייזר
על אף התקדמות הרפואה המודרנית, ניתוח לייזר נחשב להליך מסובך באופן יחסי, וכזה שאינו חף מסיכונים אפשריים. מבחינת קהל היעד, הדרישות הבסיסיות הן גיל מינימלי של 18 לפחות, יציבות במספר ליקוי הראייה בחצי השנה שלפני הניתוח והיעדר מחלות שהופכות את ביצוע הניתוח למסוכן (קטרקט או סוכרת, למשל). כדי לעמוד על אלה, נפגש המנותח הפוטנציאלי עם הרופא המומחה, שמצידו מבצע בדיקה של עיניו של המטופל. עבור אלה העומדים בתנאים, תופעות הלוואי נוטות להיות מינימליות, והשיפור בראייה, כאמור, מיידי.
 
מוזמנים לקרוא בנוסף:
הסרת משקפיים בלייזר
הסרת משקפיים