הסרת משקפיים בלייזר - אסותא אופטיק - מהי עין יבשה?
אסותא אופטיק - הסרת משקפיים בלייזר
חפש
הסרת משקפיים |  הסרת משקפיים בלייזר |  תיקון ראיה |  ניתוח להסרת משקפיים |  עדשות מגע |  עין עצלה |  קרטוקנוס |  קטרקט פרמיום |  עיניים |  לאסיק |  LASIK |  Z-Lasik | 
FacebookGoogle+Youtube

8464*

מהי עין יבשה?

חלק מהאנשים לא מיצרים די דמעות על מנת לסכך את העין ולשמור את המשטח החיצוני של העין רטוב ונוח. לרוב ההסתמנות הקלינית תהיה עיקצוץ, תחושת צריבה, גרד, הפרשה צמיגה ורגישות נכרת לעשן. חולים עם עיניים יבשות מתקשים מאוד ללבוש עדשות מגע.
באופן מפתיע גם דמעת בעודף יכולה להיות ביטוי לעיניים יבשות. אם הפרשת הדמעות הבסיסית היא מתחת לנורמה והעין כואבת ומגרדת, בלוטת הדמעות תגיב בהפרשת דמעות בעודף (הפרשה רפלקטיבית). וכך, למרות שהמחלה הבסיסית היא עין יבשה, הפרשת הדמעות הרפלקטיבית יכולה לגרום לדמעת ולמסך את המחלה הראשונית.
 
מהו משטח הדמעות?
דמעות מופרשות מבלוטות מיוחדות בלחמית או בעפעף, כאשר העין מגרדת או כאשר אנו בוכים ישנה הפרשה מוגברת של דמעות. למעשה, לאורך כל שעות היממה קיימת הפרשה בסיסית של דמעות והן מפוזרות באופן שווה על המשטח החיצוני של העין והופכות אותו חלק ושקוף מבחינה אופטית. ללא משטח דמעות נורמלי לא תתאפשר ראיה טובה מאחר שהמשטח החיצוני של העין אינו חלק דיו.באופן בסיסי שכבת הדמעות מורכבת משלוש שכבות: שכבה שומנית (מופרשת על ידי תאי גביע בלחמית), שכבה מימית (מופרשת על ידי בלוטות הדמעות) ושכבה רירית מוקואידית מופרשת על ידי בלוטות בעפעפיים.
השכבה החיצונית (פונה לסביבה) מופרשת על ידי בלוטות Meibomian בעפעפיים ותפקידה העקרי היא לשמור את שכבת הדמעות חלקה ולמנוע אדוי של השכבה המימית.

השכבה המרכזית המימית, היא העבה ביותר והיא המיוחסת לרוב על ידינו כדמעות. היא מיוצרת על ידי בלוטות דמעות קטנות המפוזרות בלחמית (רקמה עדינה המצפה את גלגל העין ואת החלק הפנימי של העפעפיים), ועל ידי בלוטת הדמעות המרכזית הנמצאת בחלק הצדי של העפעף העליון. שכבה זו מנקה את העין ושוטפת חלקיקים זרים או מגרים חיצוניים.

השכבה הפנימית ביותר מורכבת מריר המיוצר על ידי תאי גביע בלחמית. היא מאפשרת לשכבה המימית להתפזר באופן שווה על פני המשטח החיצוני של העין ועוזרת לעין להשאר רטובה. ללא שכבת ריר זו השכבה המימית לא תוכל להיות דבוקה לעין.

 

אילו סוגי דמעות קיימים?
ישנן שני סוגי דמעות: אלה הגורמים לסיכוך ואלה המיוצרים כתגובה רגשית או כתגובה למגרים חיצוניים.
הדמעות המסככות מיוצרות כל העת. הפרשת דמעות ביתר נגרמת כתוצאה מחומר מגרה חיצוני או בעת בכי.
 
מה גורם לעין יבשה?
יצירת הדמות לרוב יורדת עם הגיל. למרות שעיניים יבשות יכולות להופיע הן
בגברים והן בנשים, לרוב נשים סובלות יותר מעיניים יבשות ובעיקר נשים בגיל
הבלות.
עינייים יבשות יכולות להיות חלק ממחלת פרקים כללים ומלוות ביובש בפה. חולים עם יובש בעיניים ובפה ודלקת פרקים סובלים ממחלה הנקראת Sjogren.
תרופות יכולות לגרום לעיניים יבשות על ידי ירידה בהפרשת הדמעות. מאחר שלרוב לא ניתן להפסיק את השימוש באותן תרופות, יש לטפל בעיניים היבשות בטיפות של דמעות מלאכותיות.

כיצד מאבחנים עיניים יבשות?
לרוב רופא העיניים יכול לאבחן עין יבשה בבדיקת עיניים רגילה. לעתים יש צורך במבחנים נוספים כמו מבחנים למדידת יצירת הדמעות. מבחן נפוץ נקרא Schirmer והוא כולל הנחת פיסות נייר עדינות בעפעף התחתון למדוד את קצב יצירת הדמעות.

כיצד מטפלים?
הבסיס העיקרי לטיפול הוא החלפת הדמעות הטבעיות בדמעות מלאכותיות. טיפות של דמעות מלאכותיות ניתן לרכוש ללא מרשם רופא.ישנם מספר סוגים של טיפות מלאכותיות וחולים עם עיניים יבשות לרוב מנסים מספר טיפות עד שסוג מסוים מתאים להם יותר. ניתן להתשמש בדמעות המלאכותיות בהתאם לצורך החל מטיפה – שתיים ליממה ועד למספר פעמים בשעה. בחלק מהמקרים ניתן להשתמש בחומרים הגורמים לשחרור אטי ומבוקר של הדמעות.

שימור הדמעות
גישה נוספת היא לשמר את הדמעות הטבעיות שקיימות על פני השטח החיצוני של העין ובשק הלחמית. לאחר שהדמעות מופרשות הן נספגות דרך פתח קטן בעפעף העליון ופתח נוסף בעפעף התחתון הנקראים punctum. 
מכאן הן זורמות דרך צינוריות עדינות (canaliculi) אל תוך שק הדמעות הנמצא בחלק הצדי של האף. משק הדמעות הן זורמות אל תוך צינורית ניקוז הדמעות (naso-lacrimal duct) ולבסוף מגיעות לאף (זו הסיבה שבהזלפת טיפות עיניים לעתים מרגישים את טעם הטיפות בגרון).מערכת ניקוז הדמעות
רופא העיניים יכול לסגור את תעלות הניקוז העליונות באופן זמני או קבוע. סגירה זו יוצרת מאגר של דמעות המאפשר להן לבוא במגע עם המשטח החיצוני של העין לפרקי זמן ארוכים יותר.

שיטות נוספות
מניעת אידוי הדמעות למשל על ידי אדים (בחדרים מחוממים) על מנת להעלות את הלחות היחסית בסביבה ולמנוע גרדינט בין הדמעות לאויר הסביבה. משקפיים סגורים בצדדים גם עשויים לסייע במניעת אדוי הדמעות ביחוד בעת רוחות.