הסרת משקפיים בלייזר - אסותא אופטיק - "עין רואה " - תחקיר על הסרת משקפיים בלייזר
אסותא אופטיק - הסרת משקפיים בלייזר
חפש
הסרת משקפיים |  הסרת משקפיים בלייזר |  תיקון ראיה |  ניתוח להסרת משקפיים |  עדשות מגע |  עין עצלה |  קרטוקנוס |  קטרקט פרמיום |  עיניים |  לאסיק |  LASIK |  Z-Lasik | 
FacebookGoogle+Youtube

8464*

"עין רואה " - תחקיר על הסרת משקפיים בלייזר

באחד הבקרים  השגרתיים ירדתי  להביא את העיתון  מתיבת הדואר . ליד התיבות ראיתי את שכני משה כהן סוקר את העמוד הראשי . בעודי מברך אותו בבוקר טוב רענן הסבתי שוב מבט לפניו . משהן מהותי לא הסתדר לי . משה חבוש תדיר במשקפיים בעלות זגוגיות לא דקות . כעת , פניו היו נטולות מסגרת  ועיניו רצו ללא מאמץ בין השורות הקטנות . " אתה מתפלא היכן המשקפיים שלי?" צחק משראה את פליאתי . שבוע שעבר השלכתי אותן אחר כבוד לפח . נותחתי בליזר להסרת משקפיים וכעת אני חופשי מהאביזר שלווה אותי מגיל קטנות , חופשי ממשקפיים" .

יצאנו לבדוק מה מסתתר תחת הכותרת החגיגית 'הסרת משקפיים בלייזר' .איך מתבצע הניתוח ,מה הסיכונים , למי הוא מתאים והשורה התחתונה כמה עולה התענוג של החופשה ממשקפיים .
התארחנו ב'אסותא אופטיק ' מחלקת הסרת משקפיים השייכת לבית החולים הפרטי אסותא . אסותא אופטיק הינה יחידה נפרדת של בית החולים ושוכנת בקומפלקס מחלקות העיניים . את ההסבר הטכני סיפק ,שמואל וקס, מנכ"ל אסותא אופטיק ועל ההסברה הרפואית הייתה מופקדת ד"ר אירית בכר מומחית להשתלות קרנית  ולמחלות שטח העין והאחראית הרפואית של אסותא אופטיק .
 
את הסיור התחלנו ישירות בחדר הניתוח צופים מקרוב על התהליך הניתוחי של הסרת משקפיים בלייזר . הניתוח ארך כעשרים דקות במהלכם המנותח שהה בהכרה מלאה וראה בעיניו . עיניו הורדמו בטיפות מיוחדות . העין המנותחת נותרה גלויה והופרדה במפסק עפעפיים לשלול מצמוץ במהלך הניתוח . המנותח התבקש להיצמד לנקודה מהבהבת . אם המנותח מסיר את מבטו מאותה נקודה – הלייזר חדל מלפעול . כאשר סיים הלייזר את פעולתו נשטפת העין והתהליך חוזר על עצמו בעין השנייה . יש לציין כי מהלך הניתוח בוצע ברוגע ובנינוחות . כל שלב לווה בהסבר למנותח . לד"ר בכר סייעו שתי אסיסטנטיות . האחת הייתה מופקדת על הכלים הרפואיים והשנייה פיקחה על מסך שבו נראתה העין מוגדלת לראש ממוצע . לאחר שקרן הלייזר הסירה את נטל המשקפיים , מקבל המנותח טיפות עיניים ,כדורים נגד כאבים וויטמין סי להחשת הריפוי.תופעות הלוואי הנפוצות הן דמעות , צריבות  ותחושת אי נוחות . יש להימנע מכל שפשוף עם העין . המספר לרוב מתייצב במהירות אך לעיתים המספר יתייצב בקצב די איטי ויכול להגיע אף לתקופה של חצי שנה ויותר . יש להקפיד על ביקורות קבועות אצל רופא העיניים אף אם הראייה מצוינת .

המנותח פנה לדרכו, כשעל גשר אפו אין משקפיים ,ואנו פנינו לשיחה עם ד"ר בכר ושמואל המנכ"ל, שהבהירו את הדרך שבה פסע אותו מנותח , דרך שנסתיימה בניתוח קצר בן עשרים דקות .

מהו ניתוח להסרת משקפיים ?
הניתוח הינו הליך רפואי קוסמטי,מהיר וללא כאב, הנערך בקרנית העין. ראיה פגומה היא פגם במבנה העין.האור והמראות חודרים דרך הקרנית,האישון וחלל העין עד לנקודה הנמצאת בדיוק מול הקרנית . כאשר ישנה בעיה במבנה העין , האור אינו מגיע לאותה נקודה וכך הראיה אינה ברורה ותקינה . בניתוח הלייזר  אין משנים את מבנה העין אלא משתמשים בחיתוך הקרנית או בהרמתה ושיופה מבפנים וכך גורמים לה להיות קמורה כעדשת משקפיים .

 למי מתאים ניתוח להסרת משקפיים באמצעות לייזר , ומיהם האנשים הבוחרים בניתוח שאינו חובה מבחינה רפואית ואפילו טומן בחובו סיכונים ?  

 הניתוח מתאים לאנשים בני שמונה עשרה ומעלה משום שמתחת לגיל זה , המספר אינו יציב ברוב המקרים . אכן הניתוח אינו חובה . ניתן להסתדר עם משקפיים ,עדשות מגע לסוגיהן וכל הכרוך בזה . את ההוכחה לכך שהאלטרנטיבות אינן נוחות במיוחד מספקים 90 מליון איש שעברו את הניתוח עד כה בארץ ובעולם. האנשים הפונים לתהליך ההסרה מגיעים ,רובם, ממניעים אסטטיים ,אך ישנם המגיעים מעמדת הנוחות , אליהם מצטרפים הספורטאים שאינם יכולים לענוד משקפיים ,וכאלו הרגישים למשקפיים ולעדשות מגע .אותם האנשים מעדיפים ליטול על שכמם את הסיכון החלש אך הקיים ולעבור הליך ניתוחי שיפטור אותם מעולם של המשקפיים . אנקדוטה מרגשת הזכורה באסותא אופטיק ,היא סיפורו של חייל
בס"ד

שנפצע קשה במלחמת שלום הגליל. גשר אפו נתקף ברגישות יתר מחמת הפציעה והוא לא יכול היה להרכיב את משקפיו. סופו של הסיפור הוא ניתוח להסרת משקפיים בלייזר , אותו קיבל החייל במתנה מ' אסותא אופטיק' . 

 האם כל אחד המגיע ל'אסותא אופטיק'  עובר את הניתוח ?
 " הנפסלים רבים מהנכנסים " מחייך שמואל . כל פונה עובר בדיקה קפדנית בת כמה שעות .בתחילתה בדיקת התאמה בת כשעתיים במהלכה נבדק מבנה העין, נערכת בדיקת קרנית והדמיה תלת מימדית של הקרנית . אחרי בדיקת ההתאמה נפסלים רבים מהפונים עקב חוסר התאמה . לעיתים הסיבה היא קרנית מעוותת , לעיתים מתגלה מחלת עיניים ,ואז המטופל נשלח אחר כבוד למעטפת מחלקות העיניים הסובבות את מחלקת הסרת המשקפיים.
למי מתאים הניתוח?
הניתוח מתאים לבעלי מרשם מינוס נמוך או בינוני עם צלינדר קטן או ללא צלינדר כלל, אשר המרשם למשקפיים לא השתנה לפחות שנה, ונתוני הקרנית מתאימים לניתוח מבחינה רפואית.
למי הניתוח אינו מתאים?
הניתוח דורש עובי קרנית מסוים, אישון שאינו גדול מהרגיל וקרנית בריאה, ולכן הניתוח אינו מתאים למי שהינו:


• בעל מרשם (-) גבוה.
• מרשם (+) גבוה.
• צלינדר גבוה.
• קרנית לא אחידה, מעוותת או פגועה.
• מחלת קרטוקונוס או מחלת קרנית אחרת .
• מי שסובל מסוכרת או ממחלות אוטואימיוניות.
• מי שמשתמש בסטרואידים באופן יום-יומי.
• מי שסובל מדלקות כרוניות בעיניים.
• לבעלי לחץ תוך עיני גבוה.
• למי שאובחן כבעל יובש עיניים משמעותי.

 בניתוח לייזר להסרת משקפיים עלולים להיות סיבוכים שונים, שאינם נפוצים, עד כדי פגיעה בקרנית העין ובראייה. ולכן הניתוח אינו מומלץ למי שמצוי בקבוצת סיכון להפגע מהסיבוכים שעלולים להופיע לאחר הניתוח, כמו מי שהינו בעל עין אחת בלבד הרואה היטב עם משקפיים והשנייה פגועה או עצלה, ומי שעבודתו או קריירה שתכנן מחייבת ראייה חדה עם או בלי משקפים.

 לאחר שנמצאה התאמה בין הפונה לבין הניתוח ,לא הסתיימה הדרך . מטכנאי הצילומים עובר המטופל לאופטומטריסט שיבדוק את איכות הראיה . מחדר האופטומטריסט הוא יופנה לעבר המנתח שיבדוק ישירות את המטופל . רק לאחר סדרת הבדיקות הלא קצרה ואישור הרופא הבודק כי אכן מתאים לניתוח, יופנה המטופל אל התחנה הסופית ,חדר ניתוח . 

את הליך הניתוח חווינו בתחילת הסיור כעת נותר רק לברר באיזו שיטה בחר אותו  מנותח..

 קיימות ארבע שיטות מוכרות להסרת משקפיים בלייזר:

הסרת משקפיים בשיטת PRK-Photorefractive Keratetomy: זוהי השיטה הוותיקה ביותר. בשיטה זו מלטש הלייזר את קרנית העין מצידה החיצוני, מה שיוצר שינוי בקימור הקרנית. מאחר ורוב הכח נמצא בקרנית, הרי שכל שינוי בה יוצר שיפור בראייה. בתהליך זה לייזר "משייף" את העין, בשכבה החיצונית של הקרנית, ובזמן ש"הפצע" מחלים, למעשה הראייה משתפרת. הליך ההחלמה שלניתוח זה אורך מספר ימים, בהם מרגיש המטופל חוסר נוחות וראייתו מטושטשת. אך כאשר הוא מחלים לחלוטין הראייה שלו משתפרת ואין לו צורך עוד במשקפיים.
 
הסרת משקפיים בשיטת
Laisk: השיטה הנפוצה ביותר לתיקון הראייה והסרת משקפיים . בתהליך זה מקלפים את שכבת הקרנית העליונה בעזרת מכשיר חשמלי הנצמד לעין, ולאחר מכן משילים אותה מן העין. קרן הלייזר משייפת במשך דקה את החלק הפנימי של הקרנית, ואז מחזירים את השכבה העליונה למקום.
הטיפול מתאים לרחוקי רואי, ובעלי צילינדר עם מספר יציב.  אחרי הניתוח הראייה אומנם מטושטשת, אך היא משתפרת בתום תקופת החלמה קצרה, בה נדרש המטופל לקבל במשך עשרים יום טיפות עיניים למניעת זיהום. כל ההליך איננו כרוך בכאבים, והוא מהיר ביותר.
 
הסרת משקפיים בשיטת האינטראלאסיק: זהו טיפול הסרת משקפיים המתקדם בעולם. מדובר בניתוח בן שני שלבים, כאשר בשלב הראשון שלו פותח הרופא חתך בקרנית בעזרת קרן לייזר, ובשלב השני הוא מבצע ליטוש של הקרנית, ומעצב את הקמירות שלה. כל הטיפול נעשה ללא מגע יד אדם אלא בעזרת מכשיר הלייזר בלבד, הראייה מתייצבת מהר, והתוצאות מדויקות ומתבטאות בשיפור בחדות הראייה. גם כאן ההחלמה היא מהירה.
 
הסרת משקפיים בשיטת :lasek- טיפול זה מוענק לבעלי קרנית דקה ומספרים גבוהים. בתחילה יוצרים מתלה מהשכבה החיצונית של הקרנית, בעזרת אלכוהול נחלש החיבור בין השכבה החיצונית לזו שמתחתיה, ואז הלייזר מלטש את הקרנית. בסוף הטיפול מחזירים את המתלה למקום.
ההחלמה כוללת עדשות מגע טיפוליות למשך מספר ימים, ונדרש פרק זמן קצר להתייצבות הראייה. 
 
בכל שיטה יש שיפור של הראייה, אך יש לציין שהטיפול לא מביא בהכרח לראייה של 6:6, מאחר ולכול אדם יש גבול ראייה אופטימאלי לעין. חשוב לציין בנוסף, שמצב העיניים לא יחזור לקדמותו, אחרי הניתוח, אך ייתכן שבגיל מבוגר יותר יתפתח מספר, על פי רוב נמוך , ואז ניתן לעשות ניתוח נוסף.
 
חשוב!!! בטרם מחליטים ללכת לניתוח להסרת משקפיים יש להתייעץ עם רופאי עיניים ולבדוק את המכונים המציעים ניתוחים. יש לבחון האם המנתחים הינם מומחים בתחום, והאם המכשור שבידיהם הוא חדיש, מקצועי, ומאושר על ידי הרשות למזון ותרופות האמריקאית (FDA).
 
חסרונותיה של שיטת החיתוך הינם סיבוכים הקשורים לעצם החיתוך עצמו . היתרונות הנלווים – כאבים פחותים ושחזור ראיה מהיר בעוד בניתוח השיוף -  עלולים לחלוף מספר ימים עד להתבהרות הראיה .ישנם מצבם בהם יומלץ החיתוך וישנם השיוף . קיימים מצבים בהם המטופל מתאים לשני המצבים.

 הסיכון המרתיע –איבוד הראייה , וצורך להגיע להשתלת קרנית ,הינו קלוש מאד . ב- 18 שנותיה של מחלקת הסרת משקפיים באסותא אופטיק לא נתקלו הצוות במקרה שכזה . " נדיר מאד שאדם יאבד את ראייתו מניתוח לייזר באופן שלא יהיה ניתן לתקנו ע"י משקפיים או עדשות " אומרת ד"ר בכר. " קיים מצב (גם הוא אינו שכיח) שאדם יפתח מספר כמה שנים לאחר הניתוח , כמו שלבן אדם רגיל מן השורה , עשוי לעלות המספר . במקרה כזה עובר המטופל שיוף נוסף של הקרנית ללא תשלום , היות שהאחריות על הסרת המשקפיים היא לכל החיים , אבל זאת בתנאי שהבעיה אכן בקרנית ." ד"ר בכר מסבירה על סיכון נפוץ הרבה יותר וזאת דווקא באוכלוסיה אחרת, הכמהה להסרת משקפיים  " אנשים רבים מאד מרכיבים עדשות מגע, הם משתמשים בהן במשך שעות ארוכות ורצופות .בתנאים לא תנאים של חוסר ניקיון והגיינה: ישנים עמן,שוחים עמן ופעמים רבות החיידקים הקיימים על שטח העין והעפעפיים יוצרים קומבינציה זיהומית.הסיבוכים הנובעים משימוש לא זהיר בעדשות , קשים הרבה יותר מניתוח להסרת משקפיים .האפשרות לזיהום היכול להסתבך עד כדי עיוורון ח"ו ,נפוצה יותר בעדשות עם תחזוק לקוי מאשר בניתוח .לא בכדי הכריז,איגוד הרופאים האמריקני, שהרכבת עדשות מגע ללא הקפדה על הגיינה מסוכנת , ורצוי לאנשים התואמים לסיכון הנ"ל , לבצע הסרת משקפיים בניתוח לייזר."

בסופו של דבר ואולי בתחילתו כמה עולה התענוג ?
המחירים נעים בין 5000-8000 ₪ במרכזים השונים . היות והניתוח קוסמטי בלבד, אין השתתפות מטעם קופות החולים וחברות הביטוח.
 
כיון ש' אסותא אופטיק ' , "מישירה עיניים" לציבור החרדי . המחירים המיועדים למגזר נמוכים יותר . כמו"כ המחלקה מותאמת מכל הבחינות למטופל החרדי . אסותא אופטיק מוכוונת ע"י הרב שטרן והרב מאזוז.