הסרת משקפיים בלייזר - אסותא אופטיק - שיטת TRANS PRK
אסותא אופטיק - הסרת משקפיים בלייזר
חפש
הסרת משקפיים |  הסרת משקפיים בלייזר |  תיקון ראיה |  ניתוח להסרת משקפיים |  עדשות מגע |  עין עצלה |  קרטוקנוס |  קטרקט פרמיום |  עיניים |  לאסיק |  LASIK |  Z-Lasik | 
FacebookGoogle+Youtube

8464*

שיטת TRANS PRK

שיטת TRANS PRK היא שיטה בה מבצעים את תיקון הראיה בחלק החיצוני של הקרנית ללא כל חיתוכים או כל תהליך כירורגי אחר. למעשה במשך כל התהליך אין כל שימוש במכשירים ניתוחיים למעט ספוגיות .  שיטה זו מאופיינת במשך ההחלמה האורך מספר ימים ובחוסר נוחות בימים אלו. לעומת זאת נחשבת השיטה לבטוחה ביותר .

א. הסיכון לזיהומים יורד באופן דרמטי. למעשה קיימת משפחה של זיהומים הקרויה D.L.K. המופיעה אך ורק בשיטת הLASIK ואינה קיימת כלל בשיטה זו.

ב. אין כל העלאה של הלחץ התוך עיני.

ג. עובי הקרנית נשאר עבה באופן משמעותי לאחר הטיפול ולכן יציב ועמיד יותר בפני מחלות עיניים מסוימות ומידת הפגיעות ממכות חיצוניות יורד מאד. לבעלי קרניות דקות שיטה זו מומלצת במיוחד.

ד. לא קיימים סיכונים של קפלים בשכבת המתלה.

ה. אין כל חיתוך של שכבת העצבים הנמצאת בחלק החיצוני של הקרנית. שכבה זו אחראית לתפקוד תקין של יצירת הדמעות. לפיכך הסיכון להיווצרות יובש בעיניים כתוצאה מהניתוח כמעט ונעלמת.

ו. הסיכון לאובדן יציבות הקרנית בשל מבנה קרנית לא אחיד נמוך משמעותית.כדי להגיע אל הקרנית יש להסיר תחילה שכבה דקה מאד של תאים המכסה את הקרנית וקרויה אפיתל. תאי האפיתל מתים ומתחדשים בקצב מהיר .

קיימות מספר טכניקות להסרת האפיתל:

P.R.K: שיטה בה מגרדים את האפיתל בעזרת מכשיר חד.

LASEK : שיטה בה מחלישים את האחיזה בין שכבת האפיתל לקרנית בעזרת אלכוהול, חותכים עיגול באפיתל ומרימים אותו.

EPI-K : שיטה בה חותכים מתלה בשכבת האפיתל בדומה לשיטת ה LASIK אך תוך שימוש בסכין פלסטית קהה.

TRANS PRK: אין כל שימוש במכשיר כירורגי כלשהו להסרת האפיתל. השכבה מוסרת ע"י קרן הלייזר באופן מדויק ביותר ללא כל סיכון או גירוי הקרנית. שכבת האפיתל צומחת מחדש בתוך כשלושה ימים. עדשות מגע טיפוליות ללא מספר מונחות על העיניים ומגינות עליהן במהלך תהליך זה.

חזור לעמוד הקודם

מאמר מדעי בנושא TRANS P.R.K
מבט לעולם
תיקון ראייה באמצעות טראנס-PRK בפרופיל 500: מאפייני השיטה
טכניקה פורצת דרך שפותחה ברוסיה חושפת שיטה חדשנית לבצע PRK
 
דור 5 של אקסיימר לייזר בפרופיל 500 הוצג לראשונה בכנס השביעי של רופאי העיניים ברוסיה בשנת 2000. פרופיל 500 שפותח ברוסיה מתבסס על טכניקה (שאף היא פותחה ברוסיה) של ליטוש הקרנית בשיטת PRK ללא צורך להסיר את שכבת האפיתל המצפה את הקרנית בטרם פעולת הלייזר. התוצאות המרשימות שהושגו באמצעות מכשיר הלייזר בפרופיל 500 פורסמו בכמה ירחונים מדעיים, אולם לא זכו לדיון מעמיק.

לא נצפו סיבוכים בתקופת ההחלמה המיידית לאחר הניתוח, כנראה בשל כך תשומת ליבה של הקהילה המדעית לא היה נתון לעניין. בנוסף, גם לאחר שנעשה שימוש במכשיר הלייזר בפרופיל 500 על ידי רופאי עיניים, עדיין לא התקבלה החלטה בנוגע לשמה הרשמי של השיטה החדשנית הידועה גם כטראנס- PRK.

בהעדר שם רשמי לשיטה, לא היה ניתן לערוך השוואה באופן מיידי בין תצפיות שנערכו על ידי חוקרים שונים, דבר שרק תרם לבלבול. מצאנו הטיות נגד השימוש בשיטת PRK ללא עילה מוצקה. על מנת לדון בהרחבה בטכניקות השונות של PRK ולהבין את ההבדלים בביצועים שלהן אנו מציעים את ההגדרה הבאה: טראנס-PRK היא שיטה הכוללת אך ורק פעולה של אקסיימר לייזר על גבי הקרנית כאשר שיוף הלייזר מתבצע בקוטר זהה לקוטר איזור הטיפול.
 
דפוס הפעולה והמאפיינים הפיזיקליים של הלייזר בפרופיל 500 על גבי הקרנית מתוארים באיורים 2 ו-3. הממצאים הקליניים שנאספו ממאות מטופלים שנותחו באמצעות טראנס-PRK מפורטים באיור 4. במאמר זה, אנו נתאר כיצד העקרונות הפיזיקליים עליהם מתבססת שיטת הטראנס-PRK באים לידי ביטוי בביצועי המכשיר ותוצאות הניתוח. הנתונים במאמר מתבססים על למעלה מ-6000 ניתוחי עיניים לתיקון ראייה שבוצעו על ידי לייזר בפרופיל 500 בוולדיווסטוק שברוסיה.
 
אידוי תאי האפיתל באמצעות לייזר
שיטת הטראנס-PRK מייתרת את השלב המקדים של הסרת תאי האפיתל המצפים את הקרנית בטרם פעולת הלייזר. הזמן הכולל של צמיחה מחודשת של תאי אפיתל נמשך 1.5-2 ימים מבלי להשתמש בעזרים נוספים במטרה להגן על שכבת האפיתל – רק מחצית מהזמן הנדרש לחידוש תאי אפיתל שהוסרו באופן כימי או מכני. סגירה בלתי רצונית של העפעפיים עשויה להתרחש רק במהלך היומיים הראשונים בתום הטיפול בשיטת טראנס-PRK.

היות והמטופל חווה כאב מתון בלבד במהלך ימי ההחלמה, אין כל מניעה לבצע את הטיפול בשתי העיניים באותו יום. מכיוון שלא נגרם נזק מכני לאפיתל, תאי האפיתל החדשים שצומחים באיזור הטיפול מתאחים באופן אחיד ויוצרים שוליים חלקים, דבר שמקטין את הסיכון לעיוותים בפני השטח של הקרנית.

פני שטח חלקים של הקרנית האופייניים לשיטת הטראנס-PRK, מקורם בשני גורמים: ראשית, העדר נזק מכני לתאי האפיתל ולשכבת הבאומן של הקרנית שנגרם על ידי הסרה תאי האפיתל בשיטה הישנה ושנית בזכות פיזור שווה של צפיפות האנרגיה של קרני הלייזר שמאדים את תאי האפיתל. הגורמים הללו אף מקטינים את הסיכוי לעכירות של הקרנית בתום הניתוח. עכירות שטחית של הקרנית שמתרחשת ב 36.8% מהמקרים נעלמת באופן ספונטני. ביתר המקרים בהם מופיעה עכירות, ניתן לטפל בתופעה על ידי אמצעיים רפואיים (ראה איור 1).
 
אלומת לייזר רחבה
היתרון של שימוש באלומת לייזר רחבה טמון בכך שכל פעימה של לייזר מכילה מידע מלא אודות הטיפול, כלומר העיצוב הסופי של צורת הקרנית נקבע באופן בלעדי על ידי מספר פעימות הלייזר. תכונה זאת של הלייזר מאפשרת למנתח להפסיק את הטיפול ולהתחילו מחדש, מבלי לפגוע באיכות הטיפול. קוטר הטיפול הסטנדרטי של טראנס-PRK הוא 6-8 מ"מ (או יותר, אם יש צורך בכך). טיפול מסוג טראנס-PRK מאפשר מעבר חלק והדרגתי בין איזור הטיפול לשדה החזותי של העין, דבר שמונע הופעה של הילות וסינוורים.

במיפויי קרנית שבוצעו בתום הניתוח (ראה איורים 2 ו-3) ניתן לראות בבירור עד כמה איזור המעבר בין השדה החזותי לאיזור הטיפול חלק, תכונה המאפשרת ראייה בהירה וחדה. חשוב להדגיש כי קרני הלייזר מסירות את שכבת האפיתל מאיזור הטיפול במלואה ומונעות אפשרות שיוותרו במקום טלאים של תאי אפיתל. עוד יתרון של שימוש באלומת לייזר רחבה הוא שאין צורך במנגנון שיעקוב אחר תנועת האישון או יקבע את העין. הטיפול הכולל מורכב ממאות פעימות של לייזר, השפעתן של תנועות עיניים מזדמנות במהלך הטיפול הוא שולי וזניח.
 
פיזור הדרגתי ומבוקר של צפיפות האנרגיה של קרני הלייזר
תיקון הראייה נגזר מהאופן בו קרני הלייזר מעצבות את פני השטח של הקרנית. דפוס השיוף של הלייזר תלוי בצפיפות האנרגיה של הקרניים. לכל פעימה של לייזר ישנה פיזור הדרגתי של צפיפות האנרגיה בצורה דמויית פעמון. הפיזור ההדרגתי של צפיפות האנרגיה מאפשרת לקרני הלייזר לשייף את קרנית העין וליצור "עדשה אידיאלית" אפילו במקרים של אסטיגמציה חמורה מבלי להוביל לעיוותים בראייה כמו הפרעות ראייה מסדר גבוה. שיטת טראנס-PRK מבטיחה ראייה חדה גם בתנאי ראות קשים, בעת החשיכה או בשעות בין ערביים. היכולת לבחור את אופן פיזור האנרגיה של הקרניים, בעקומה דמוית פעמון צרה או רחבה, מאפשרת לתקן קוצר ראיה חמור או קל בפשטות ובצעד יחיד.
 
הצפיפות האנרגטית של קרני הלייזר נתונה לבחירה 
ניתן להפוך את קרנית העין לעדשה חד מוקדית או עדשת מולטיפוקל על ידי בחירה בדפוס שיוף מתאים. בחירה של צפיפות אנרגטית גבוהה במרכזה של קרן הלייזר מובילה לפרופיל אופטי שמתאפיין בחוסר אחידות בכוח האופטי שלו. תופעה זאת מודגמת יפה במיפוי הקרנית שבאיור 4.
 
שיוף הלייזר מעצב את הקרנית כעדשה שאינה כדורית בצורתה. נוצר שיפוע שקטן בהדרגה כלפי השוליים של השדה החזותי.  שיפוע הדרגתי זה מונע קפיצה גדולה בכוח האופטי של הקרנית בקצה איזור הטיפול ומבטיח מעבר חלק בין השדה החזותי לאיזור הטיפול. בנוסף, הניתוח אמור לאפשר למטופלים עם פרופיל אופטי דומה להתמקד בחפצים קרובים או רחוקים על ידי אקומודציה מתאימה. אין צורך בהנחייה מיוחדת או מניפולציות של קרני הלייזר, רק בחירה בערך רלוונטי של צפיפות האנרגיה של קרני הלייזר.
 
משנת 2004, מרפאת Ost-Optic K עשתה שימוש באקסיימר לייזר לתיקון ראייה ובמקביל הפעילה תכנית לשיקום ראייה באמצעות טראנס-PRK. בשל כך מספר המועמדים המתאימים לניתוח גדל באופן ניכר. גם מטופלים בעלי חדות ראייה התחלתית נמוכה יכלו לעבור תיקון ראייה בלייזר.

התפלגות קוצר הראייה של מטופלים בטרם ניתוח טראנס-PRK מוצגת באיור 5. לדוגמא מספר המטופלים בעלי חדות ראייה מתוקנת ראשונית הקטנה מ- 6/12 וקוצר ראייה של 12 דיאופטר ומעלה גדל בלמעלה מ-50%. על מנת לקבוע באופן חד וחלק את יעילות הטיפול נוכל להשוות בין חדות הראייה הבלתי מתוקנת של המטופלים לאחר הניתוח (UDVA) לעומת חדות הראייה המתוקנת של מטופלים בטרם הניתוח (CDVA). החלוקה בין שני הערכים הללו מניבה ערך מתמטי נוסף, Keff, שמלמד על יעילות הטיפול. איור 7 מדגים את יעילות הטיפול בטראנס-PRK (כתלות בקוצר הראייה התחלתי של מטופלים) בתום שנה מיום הניתוח במרפאת Ost-Optic K.
 
על מנת להעריך באופן מהימן את יעילות הטיפול בשיטת טראנס-PRK, נקטנו באמצעי ביטחון ולא כללנו בניתוח התוצאות את המקרים הבאים: * הניתוח היה מתוכנן להתבצע בשני שלבים, אולם בשל סיבות שונות השלב השני לא התבצע בפועל.

*מטופלים בגיל המעבר שמנתח העיניים החליט להותיר את עינם החלשה מעט קצרת רואי על מנת לפטור אותם מהצורך במשקפי קריאה.

* בדיקת המעקב במרפאת העיניים ארעה חודשיים או פחות מיום הניתוח.

*מטופלים שחדות ראייתם המתוקנת היתה פחותה מ-6/12 בטרם הניתוח. התצפיות שכללנו במדגם מפורטות בטבלה 2 ובגרף המופיע באיור 8.

המאפיינים הבולטים של טראנס-PRK לעומת PRK בשיטה הקלאסית וההבדלים בין השיטות מפורטים בטבלה 3.
 
מסקנות
התוצאות מצביעות על היתרונות של טראנס-PRK בפרופיל 500 לעומת PRK בשיטה הקלאסית באופן חד משמעי. מספרם הרב של ניתוחים מסוג טראנס-PRK (למעלה מ-6000) שבוצעו בהצלחה מעיד על כך שמדובר בשיטה יעילה ובטוחה. בנוסף התוצאות מדגימות את יעילות השיטה לתיקון ראייה בלייזר בקרב מטופלים הסובלים מקוצר ראייה חמור ויוצא דופן.
איור 1. עכירות לאחר טראנס-PRK
טבלה 1. עכירות לאחר טראנס PRK בשלבים שונים לאחר הניתוח
איור 2. תיקון קוצר ראייה חמור ביותר על ידי טראנס-PRK. מדובר במטופלת בת 18 עם 6- וחדות ראייה מתוקנת של 0.9. חדות הראייה הבלתי מתוקנת שנמצאה 3 חודשים לאחר הניתוח היא 0.9-.
איור 3. תיקון קוצר ראייה חמור ביותר על ידי טראנס-PRK. מדובר במטופלת בת 34 עם 19- וחדות ראייה מתוקנת של 6/60. חדות הראייה הבלתי מתוקנת שנמצאה 8 חודשים לאחר הניתוח היא 6/30.
איור 4. תיקון קוצר ראייה חמור ביותר על ידי טראנס-PRK. מדובר במטופלת בת 44 עם 10- וחדות ראייה מתוקנת של 6/7.5. חדות הראייה הבלתי מתוקנת שנמצאה 1.5 חודשים לאחר הניתוח היא 6/12-.
 
איור 5. התפלגות קוצר הראייה בקרב מטופלים בטרם ביצוע הניתוח בשיטת טראנס-PRK.
 
איור 6. התפלגות חדות הראייה המתוקנת של מטופלים בטרם ביצוע הניתוח בשיטת טראנס-PRK.
 
איור 7. התוצאות הכוללות של טיפול בשיטת טראנס-PRK.
 
איור 8. שינויים בחדות הראייה המתוקנת בבדיקה על ידי לוח סנלן.
 
* ירידה בחדות ראייה שאינה תולדה של היפרדות רשתית או התפתחות כלי דם לא רצויים בעין.
טבלה 2. שינויים בחדות הראייה בעקבות טראנס PRK- קריטריונים למהימנות הבדיקה.