הסרת משקפיים בלייזר - אסותא אופטיק - דמעות ותחליפי דמעות
אסותא אופטיק - הסרת משקפיים בלייזר
חפש
הסרת משקפיים |  הסרת משקפיים בלייזר |  תיקון ראיה |  ניתוח להסרת משקפיים |  עדשות מגע |  עין עצלה |  קרטוקנוס |  קטרקט פרמיום |  עיניים |  לאסיק |  LASIK |  Z-Lasik | 
FacebookGoogle+Youtube

8464*

דמעות ותחליפי דמעות

מאמר | דמעות ותחליפי דמעות
עיניים יבשות ותחליפי דמעות/ ד"ר דוד בן ניסן
מהן הדמעות ?

הדמעות הן נוזל מלוח אשר תפקידו לשמור על הלחות של העיניים. הן מצפות את החלק הכיפתי החיצוני של קדמת העין שנקרא קרנית , זו חייבת להישמר לחה באופן תמידי , על מנת לאפשר ראיה תקינה . הקרנית הינה מעטה דק שעוביו כמחצית המילימטר, אשר שומרת על שיעור לחות קבוע הן בצורה פסיבית באמצעות הדמעות שמצפות את פני השטח הקדמיים, והן באמצעות משאבה אקטיבית אשר מנטרת את כמות הנוזלים בקביעות.
הדמעות קשורות בחיי היום יום שלנו לרגשות שלנו , והן הפכו מטבע לשון לביטויי כעס שמחה התרגשות ועוד , מצבים שיגרמו לנו לבכי וליצירת עודף דמעות. הן זורמות אל העיניים שלנו דרך צינורות דקיקים המגיעים מבלוטת הדמעות הקטנה המצויה מתחת לעפעפיים העליונים ומתפשטים בצורה אחידה וחלקה אל פני הקרנית על ידי העפעפיים בכל מצמוץ שאנו מבצעים בממוצע בכל כ 6 שניות.
לאחר שהדמעות מתפזרות על פני הקרנית , וגורמות ללחלוחית הומוגנית על פני שכבת התאים החיצונית החשובה שנקראת שכבת תאי האפיתל הן מתנקזות אל צינורית דקיקה המצויה קרוב לגשר האף בזוית הפנימית של העפעפיים התחתונים ומשם דרך הצינורית אל תוך האף. מכאן או שהן נבלעות על ידנו או שהן מנוקזות דרך הנחיריים. עודף דמעות במצבים מסוימים של מחלה או הקשורים לרגשות שלנו ( בכי, צחוק, כעס או שמחה ), יגלוש אל מעל למפתח העפעפיים אל הלחי או יכריח אותנו לקנח אותם דרך האף.
לדמעות מספר תפקידים:

- העיקרי הוא שמירה על לחות הקרנית . כדי לגרום לראיה חדה יש לשמור על שטח פנים חלק של הקרנית ואת זאת הדמעות עושות . בקיום שטח פנים אחיד של פני הקרנית , קרני האור אשר חודרים אל תוך גלגל העין נשברות בצורה אחידה ויוצרות מוקד מדויק על פני הרשתית עובדה שתגרום לנו לראות אובייקטים חיצוניים בחדות מרבית.
- הדמעות מכילות חומרי תזונה וחמצן המסופקים לקרנית בחלקה החיצוני ונספגים על ידה בתהליך של הסננה תמידית
- שני תפקידים נוספים הם : סילוק האבק, גופים זרים או כל לכלוך אחר , המצוי על פני הקרנית והרחקתם של גורמים זרים אלה אל מחוץ לגלגל העיניים באמצעות העפעפיים , תמונה דומה שאנו רואים בפעולת המגבים על פני שמשת המכוניות.
לבסוף הדמעות משמשות כחומר השומר ומונע כניסת זיהומים לעיניים. הן מכילות אנזימים אשר פוגעות בחיידקים אשר מצויים גם באוויר וגם בשק גלגלי העיניים ומחסלות אותם.
מה מכילות הדמעות וכיצד הן בנויות?

הדמעות מכילות בעיקר מים. בנוסף הו מכילות מלחים ( נתרן כלורי ) , ורמת מליחותן משתווה פחות או יותר לרמת המליחות של הים. וכן מרכיבים של שומן ריר , נוגדנים , ואנזים קוטל חיידקים בשם ליזוזים ( LYSOSIME )
דף הדמעות המצפה את משטח פני הקרנית הוא דקיק עוביו מספר מיקרונים בודדים והוא בנוי משלוש שכבות עיקריות:
השכבה החיצונית זו שבאה במגע עם האוויר החיצוני היא שכבת השומן. חומרים אלה מופרשים על ידי בלוטות המצויות לכל אורך העפעפיים שלנו . שכבת השומן החיצונית מבודדת את דף הדמעות ומונעת אידוי יתר של דמעות לאוויר החיצון כפוף לתנאי הטמפרטורה החיצונית. השכבה האמצעית מכילה מים, והיא השכבה העיקרית . נוזל בשכבה זו מיוצר על ידי בלוטת הדמעות והוא מכיל בנוסף מלחים אנזימים ונוגדנים.
השכבה הפנימית של דף הדמעות מכילה ריר והיא שומרת להצמיד את דף הדמעות כולו אל פני הקרנית.

כל שלושת השכבות חשובות . חשוב גם שיתקיים יחס נכון בהרכבם הכימי ובכמותם הנדרשת, על מנת לקיים איזון נכון של נוזל הדמעות ופעילות תקינה של הקרנית ותפקוד הראיה .

כל פגיעה בתפקוד הדמעות מכל סיבה שהיא וזה יכול להיות או בכמות הדמעות המיוצרת או באיכותן יגרמו ליובש של העיניים מושג הנקרא ברפואת העיניים " עין יבשה ".
על מה נתלונן ?

כאשר יש מצב של " עיניים יבשות " נתלונן על שריפה בעיניים, צריבה, אודם בלחמיות, גרד, דמעת מרובה ( פרדוקס ) , טשטוש ראיה , דקירות בעיניים, ועייפות בעיניים בעיקר לאחר עבודה המצריכה שימת לב ופקיחה של העיניים דקות ארוכות כמו למשל בזמן צפייה בטלוויזיה , עבודה מול מחשב או קריאה מרובה .
כל התלונות האלה יכולות להיות עונתיות , זמניות , לסירוגין, או לצמיתות . תלוי ברמת היובש של העיניים, מקלה עד קשה ביותר , ובמקרים קשים עד לפגיעה קשה בתפקוד היום יומי ולפגיעה בראיה.
במצבים קלים ניתן לתפקד כמעט כרגיל. התלונות יופיעו רק בחשיפה למצבי אידוי קיצוניים כמו ימים חמים בחשיפה לשמש או בחשיפה למזגנים . במצב כזה כמות הדמעות אשר מיוצרת ומספיקה לחיי יום- יום " רגילים " , פתאום אינה מספקת עקב הצורך המוגבר והמיידי בדמעות - וחסרונן יגרום לתלונות של יובש. אלו הן בהגדרה התלונות של יובש לסירוגין.
מה גורם ליובש בעיניים ?

בין הסיבות לעיניים יבשות ניתן למצוא:

- גיל . בגילאים מבוגרים השכיחות לעיניים יבשות גבוהה יותר שיעור ייצור הדמעות קטן ב 60% בגיל 65 ש` בהשוואה לגילאי 18 ש`, והיא שכיחה יותר בנשים בין היתר עקב תפוקת דמעות נמוכה יותר בגיל מבוגר , שינויים הורמונליים, ושינויים כרוניים במבנה העפעפיים ובבלוטות ההפרשה. - חשיפה ממושכת וכרונית למקומות עם אידוי יתר. וזה שכיח בעיקר בעובדים החשופים שעות רבות לשמש קופחת, שהייה בים בתנאי חום ורוח חמה , עובדים במקומות החושפים לתנורי חום , מזגנים ,רוח תמידית או שהיה בגבהים אצל אוכלוסיה שחיה בהרים. - עישון וחשיפה לעשן סיגריות. שימת לב מיוחדת לחשיפה פסיבית בסביבה של מעשנים מבלי לעשן בפועל.

- נטילת תרופות בעיקר תרופות אנטי היסטמיניות כנגד צינון ואלרגיות .

- עבודה של שעות רבות מול מסך מחשב או בקריאה בהם שיעור המצמוץ קטן בצורה משמעותית. ובסיכום חסר המצמוץ הרגעי לאורך ימי העבודה הארוכים מצטבר לאפקט של חוסר מצמוץ תקין כרוני , המצטרף לשעות ,וגורם ליובש בעיניים.

- הרכבת עדשות מגע . העדשות המולבשות על פני הקרנית למשך שעות רבות בחלקן סופגות מרכיבים מדף הדמעות, גורמות ליצירה של חלבונים על פני משטח העדשה ופגיעה בפיזור ההומוגני של דף הדמעות על פני הקרנית.

- דלקות כרוניות של העיניים מוגבלות לעיניים בלבד, או מחלות עיניים המתלוות למחלות גופניות אחרות בעיקר דלקות פרקים או מחלות הקשורות למערכת החיסונית. מחלה המוכרת במיוחד לרופאי העיניים וגורמת ליובש קשה של העיניים ריריות הפה וריריות אחרות ומתלווה לדלקת פרקים היא התסמונת על שם סיוגרן , מחלה המצריכה שימת לב מיוחדת וטיפול אגרסיבי ביובש של העיניים.

מצבים שונים אחרים כמו מחלה של בלוטת התריס , וקוצר ראיה גבוה, הגורמים לבלט עין ופגיעה בפיזור התקין של דף הדמעות , שיתוק עצב הפנים המונע עקב כך סגירה של העפעף העליון וכיסוי של הקרנית בדרך כלל מצב זמני שמחלים ולרוב חוזר לפעילות מלאה

- יובש לאחר ניתוחי לייזר להסרת משקפיים ובעיקר בשיטות בהן מבוצע הניתוח עם חיתוך של הקרנית. בפעולת החיתוך מבצעים גם חיתוך של העצבים המעצבבים את כיפת הקרנית וגם ירידה בתחושת הקרנית הפוגעת ברפלקס ההדמעה ובשכיחות המצמוץ. יותר מ 50% מהמנותחים חווים יובש מיד לאחר הניתוח , ובדרך כלל התופעה זמנית והיא חולפת כעבור עד שנה מהניתוח .
<איך מטפלים בעיניים יבשות?

רופא העיניים ערני לתלונות שלכם, ובהתאם לתלונות ולתשובות שינתנו על ידכם כשהוא מסתייע בבדיקה הרפואית ובבדיקות עזר נוספות ידע לאבחן עין יבשה.
בנוסף, הוא יעריך את חומרת היובש , דרגתו, זמן הופעתו ומשכו, גורמים סביבתיים או אחרים האחראים להופעתו, מחלות גופניות וסיבות אחרות אשר ניתן לשלול כגורמות ליובש בעיניים וניתן למנוע אותן או לטפל בהן.

- במקרים קלים מטפלים בתחליפי דמעות. במקרים קשים יותר חוסמים את צינוריות הדמעות הדקות אשר מנקזות את הדמעות אל האף על ידי חסמים (פלאגים) מיוחדים ובכך משהים לתקופות ארוכות יותר את דף הדמעות על פני הקרנית .

- במצבים חמורים , קיימים מספר ניתוחים אשר כל מטרתם לשמר את הלחות על פני הקרנית ולהקטין ככל שניתן ואפילו לחסום לחלוטין את חשיפתה לאוויר החיצון כדי למנוע התייבשותה למשך זמן מוגדר או לצמיתות הכול תלוי ברמת היובש הממצאים בבדיקה הרפואית וסיכויי ההחלמה העתידיים. קיימות גם שיטות טיפול טבעוניות הקשורות בעיקר לאורח החיים ולדיאטה המטפלות בעיניים יבשות.
ניתן גם למנוע הופעת יובש בעיניים. איך עושים זאת ?

קיימים מספר טיפים שחלקם הגדול קשור באורחות חיינו, שאם נשנה אותם מעט, או ננהג במעט יותר תשומת לב, נשפר את מראה עיננו:

- השתמשו בתחליפי דמעות במידת הצורך, ובעיקר אם אתם בקבוצת הסיכון לפתח עיניים יבשות .

- זכרו למצמץ. גם כאשר אנו שקועים בעבודה מול מחשב או בקריאה מרתקת חשוב למצמץ. רצוי לעשות הפסקות קצרות יזומות ולתת לעיניים לאזן מחדש את הלחלוחית בעיניים כולל את כל צופי הטלוויזיה המכורים.

- שמרו על לחות מתאימה במגורים או במקום העבודה . לחות אופטימלית בין 30 ועד 50 אחוזי לחות . במקרים קיצוניים ניתן להשתמש במכשירים המגדילים את הלחות באוויר.

- הימנעו מחשיפה ממושכת לסביבה יבשה. הימנעו מחשיפה ממושכת לאויר חם של מייבשי שיער. הרכיבו משקפי שמש בחשיפה לשמש, ובעיקרון ככל שמוקדם יותר, כן ייטב.

- הימנעו משפשוף של העיניים , אתם גורמים לחיכוך מיותר ולשיבוש בפיזור של דף הדמעות.

- הימנעו משהייה בסביבת עשן סיגריות כדי למנוע נזקים ישירים ועקיפים של עישון.

- מרכיבי עדשות מגע , הקטינו את שעות הרכבתן , השתמשו גם במשקפיים לסירוגין, והשתמשו בתחליפי דמעות על מנת לשפר את הרטבת הקרנית.

- התייעצו עם הרופא המטפל בקשר לתרופות הקבועות אותם אתם נוטלים עקב מחלה ובמידת הצורך לשלב בקביעות גם טיפול בתחליפי דמעות כדי למנוע או להקטין את היובש. -

- לנשים המשתמשות באיפור וחומרי איפור מיוחדים מומלץ לשמור על ניקיון העפעפיים והסרה יסודית של כל תוצרי האיפור בלילה לפני השינה. שאריות כאלה לאורך זמן יגרמו לפגיעה בבלוטות בעפעפיים המפרישות מרכיבי דמעות ויגרמו ליובש שיכול להפוך לכרוני ולבלתי הפיך. -

- שתייה מרובה. גוף עשיר בנוזלים משמעו גם עיניים לחות יותר וקרניות יבשות פחות. -

- שמירה על דיאטה מאוזנת עשירה בויטמינים , ובעיקר ויטמין A ההכרחי למערכת הראיה ויש הממליצים גם על תוספות של אומגה 3 וחומצות שומניות אחרות, והקטינו שתיית אלכוהול וקפה המעודדים איבוד נוזלים.
תחליפי דמעות

מהווים את הקו הראשון לטיפול בעיניים יבשות. מחקר רב שנים מנסה ובהצלחה לא מבוטלת לחקות את מבנה הדמעות הטבעי שלנו בדיוק כמו שהדבר נעשה בפיתוח של תחליפי חלב בתינוקות על מנת להגיע לנוסחת חלב אם מושלמת.

תחליפי הדמעות שונים במרכיביהם הכימיים צורת הופעתם ובצמיגותם. השימוש בכל אחד מהמוצרים קשור לנוחות השימוש וההוריות הרפאיות שבדרך כלל הן נקשרות לסיבת היובש וחומרתו .
חלק מהמוצרים מופיע בבקבוק בודד וחלקם מופיע ביחידות פלסטיק בודדות חד פעמיות המכילות את חומר הדמעות. ההעדפה של זה או האחר היא רק שאלה של מחיר המוצר ונוחיות השימוש בו ואין שוני בהשפעתם הרפואית כטיפול.
צמיגות חומר הדמעות מופיעה בדרגה של נוזל , ג`ל או משחה תלוי בדרגת היובש וסיבתו. ניתן לשלב טיפול של כל אחד מהתכשירים בצורה של נוזל משחה או ג`ל תלוי בצרכים.
שימוש במשחה נפוץ יותר בשעות הלילה , זאת משום צמיגותה הגבוהה ומכאן גם האפקט הטיפולי הארוך שלה , שנעשה במשך כל שעות השינה. טיפול במשחה בשעות היום יגרום להפרעות בראיה ולקושי תפקודי עקב שאריות המשחה והוא נעשה רק במצבים קשים במיוחד או וכאשר אין ברירה אחרת.
חומר משמר או לא ?

התכשירים עצמם נחלקים לכאלה המכילים חומרים משמרים ובעיקר חומר הנקרא בנזלקוניום כלוריד (BENZALKONIUM CHLORIDE ) , ולתחליפי דמעות שאינם מכילים חומרים משמרים ( חופשיים מחומרים משמרים - PRESERVATIVES FREE ) .

החומרים שאינם מכילים חומרים משמרים בדרך כלל יקרים יותר . במקרים מסוימים כמו אצל מרכיבי עדשות מגע, או לאחר ניתוחי הסרת משקפיים, או במחלות של הקרנית הגורמות ליובש ובדלקות אלרגיות , או במצבים של הופעת תגובת רגישות לחומרים המשמרים , יש לטפל בתחליפי דמעות חופשיים מחומר משמר, משום שהחומר המשמר גורם לגירוי של העיניים ויכול לגרום לנזק בעדשות המגע.
החומר המשמר יכול גם במצבים רגילים לגרום לגירוי בעיניים , ורצוי במצבים אלה לנסות לעבור לטיפול בתמיסות תחליפי דמעות ללא חומר משמר.
בכל מקרה עדיף לטפל עם תכשירי תחליפים ללא חומר משמר, אך מחירם גבוה יותר .
רק ההוצאה הגדולה לכך בהשוואה לתחליפי הדמעות עם החומרים המשמרים , מהווה לעיתים שיקול בהחלטה להימנע מהם כטיפול ראשון בעיניים יבשות .

יש מגוון רחב של תחליפי דמעות ללא חומרים משמרים ביניהם ניתן למצוא את ה ג`נטיל ( GENTEAL ) בצורת טיפות או ג`ל , ריפרש ( REFRESH ) , טירס נטורל ( TEARS NATURALE ), הילוקומוד ( HYLOCOMOD ) טרהטירס ( THERATEARS ) היפוטירס , EYECON או תחליף דמעות בצורת תרסיס בשם TEARS AGAIN , חלקם מופיע בצורה של בקבוק בלבד ואת חלקם ניתן למצוא גם ביחידות בודדות חד פעמיות . קיימים גם תכשירים אחרים נוספים אשר בחלקם אינם משווקים בישראל . ככלל הטיפול בתחליפי הדמעות הוא אישי ומצריך תהליך התאמה פרטני לכל מטופל בנפרד , הכול תלוי ברמת היובש והסיבות לו כאשר הסיבה את מי להעדיף תלויה בתגובת המטופל עצמו ומידת שביעות רצונו.
לעיתים, חשוב לזכור, מתפוגגת יעילותו של תכשיר מסוים , לאחר תקופה מסוימת והסיבה לכך לא תמיד ברורה. ניתן להחליף ולטפל בתכשיר אחר עד שנגיע לאפקט טיפולי רצוי ומשביע רצון.
סיכום הדברים :

לסיכום ניתן לומר שבמצבי עין יבשה יש לטפל בתחליפי דמעות ורצוי בתכשירים שהם ללא חומרים משמרים , כמו כן עדיף לנקוט מספר שינויים קלים באורח חיינו או לתת שימת לב קלה במהלכן על מנת למנוע מראש מצבים הגורמים לנו לעיניים יבשות. בכל מקרה לפני תחילת טיפול וכמובן במהלכו יש להיוועץ ברופאי העיניים שלכם . הם/הן ידעו בוודאות להדריך אתכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר לטיפול ומעקב.
ד"ר דוד בן ניסן – רופא עיניים בכיר ומנתח