מרכיבים עדשות מגע וסובלים מתופעות לוואי? על אלרגיה לעדשות מגע

מאז שהגיחו לחיינו לפני שנים, עדשות מגע הפכו לאחד הפתרונות הנפוצים ביותר לטיפול בראייה מטושטשת ובליקויי ראייה רבים. בין אם מדובר בקוצר או ברוחק ראייה, רבים מעדיפים להימנע ממשקפיים ובוחרים להרכיב עדשות מגע. אולם מעטים מועדפים לתופעת לוואי מזיקה ונפוצה למדי: אלרגיה לעדשות מגע.

חשוב להבין שלא מדובר באלרגיה לעדשות המגע עצמן – אלא ברגישות של העין לכל אותם חומרים שמצטברים על עדשות המגע. אלרגיה זו נפוצה בעיקר בהרכבה של אותן העדשות למשך זמן. העפעפיים שלנו מפתחות רגישות לחלבונים וחומרים אחרים שמצטברים על העדשה – וכך נגרמים מגוון תסמינים שליליים. אלרגיה לעדשות מגע נפוצה בעיקר בקרב אנשים שסובלים מאלרגיות אחרות – כמו אלרגיה לאבק.
בין תסמיני האלרגיה ניתן למנות הפרשה מהעיניים, עיניים אדמומיות, תחושת גירוד, פגיעה באיכות הראייה, עקצוץ או בצקות.

תופעת לוואי נוספות כתוצאה מעדשות מגע

חשוב להבין שלא כל הופעה של יובש או תסמינים אחרים בעיניים נובעת מאלרגיה. אחת מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר למרכיבי עדשות מגע היא יובש בעיניים – תופעה שמתבטאת בחוסר נוחות, גירוד, תחושת צריבה של העין ואף ראייה מטושטשת. הסיבה לכך היא פגיעה ביכולת של הפרשת הדמעות לנקות את העין שלנו – כתוצאה מהרכבת העדשות.

תופעת לוואי נוספת כתוצאה מהרכבת עדשות מגע היא זיהום והופעת דלקת בעין. גם כאן, הסיבה המרכזית היא הצטברות של חומרים מזיקים על העדשה – כמו למשל זיהומים שנמצאים על האצבעות או הציפורניים שלנו. בעת הרכבת העדשות, חומרים אלו עלולים לעבור לעין – ולגרום להופעת דלקת מזיקה. במקרים מסוימים תופיע דלקת על רקע אלרגי – כהחרפה של תופעות הלוואי של אלרגיה לעדשות מגע.

חשוב להבין שעדשת מגע לא מזיקה לעין מעצמה – אך עלולה להגביר את הסיכון להופעת מחלות שונות בעין. הסיכון המרכזי של הרכבת עדשות מגע הוא התפתחות של חיידקים, טפילים או פטריות על גבי העין – מה שעלול לגרום לנזקים קבועים לקרנית ואף לפגיעה קשה ביכולת הראייה. עדשות מגע הן עצם זר – ובהחדרת עצם זר לתוך עינינו אנחנו מסתכנים במעבר של פתוגנים שונים אל תוך מערכת הראייה שלנו.

למרבה המזל, ישנה חלופה טובה להרכבת עדשות מגע או משקפיים – שיכולה לסייע למי שסובל מתופעות הלוואי של עדשות המגע, וכן למי שמעוניין להימנע מהסיכונים הרפואיים שבהרכבה קבועה של עדשות מגע. הסרת משקפיים בלייזר מאפשרת לנו לתקן אחת ולתמיד את ליקויי הראייה שלנו – זאת בהליך פשוט שאינו חודרני ולא מערב שימוש בסכין. בעזרת כלי לייזר מתקדמים אנחנו יכולים ליהנות מטיפול שסיכויי הצלחתו הם למעלה מ-99 אחוזים – ומאפשר לנו להתחיל לראות 6\6 במהירות וללא זמן החלמה ממושך. הסרת משקפיים בלייזר היא חלופה בטוחה, מהירה ומוצלחת להרכבת משקפיים – והיא זמינה למרבית הסובלים מקוצר ראייה, רוחק ראייה או צילינדר בעין.