סיכונים בהסרת משקפיים

סכנות זניחות של ניתוח לייזר בעיניים לתיקון הראייה

הניתוחים לתיקון הראייה בלייזר כפי שאנו מכירים אותם החלו את דרכם בשנות ה-80. עם הופעת הליכים רפואיים אלו התעוררו חששות מסוימים בקרב חלקים מהציבור – שהרי לייזר באותה התקופה נחשב לכלי נשק של מדע בדיוני מסרטי "מלחמת הכוכבים" – בהחלט לא משהו שמישהו מעוניין לקרב לעיניים שלנו.

מאז כאמור הפכו הליכי הסרת משקפיים בלייזר לתופעה נפוצה מאוד בקרב האוכלוסייה הכללית – עם מיליוני טיפולים ברחבי העולם.
אם בתחילת הדרך ניסו חוקרים לבצע הסרת משקפיים בהליכים כירורגיים – כאשר כל הניתוח מתבצע באמצעות חיתוך ממשי של העין – פיתוח הלייזר שינה את המצב הזה.

בשתי השיטות המתקדמות ביותר הנמצאות בשימוש כיום, LASIK Z-ו-Trans PRK, עיקר מלאכת הניתוח נעשית באמצעות מכשירי לייזר ללא מגע פיזי עם העין. לכן מדובר בהליכים בטוחים ביותר עם תופעות לוואי בשיעורים נמוכים להפליא.

הסיכונים בהליך LASIK

בניתוחים בשיטת LASIK, תופעות הלוואי מינימליות – שכן השיפור בראייה הוא מיידי ללא תקופת החלמה. תופעות הלוואי הנפוצות של הטיפול הן יובש זמני בעיניים, הילות וסינוורים קלים בראיית לילה, גם כאן מדובר בתופעה ,שאם קיימת, חולפת עם הזמן. במקרים מסויימים תופיע גם דלקת עיניים זמנית שבה ניתן לטפל בקלות.

שיטת Z-LASIK, שבה מבוצעים הטיפולים באסותא אופטיק, לא כוללת שום מגע של להב כלשהו עם העין – וכך מפחיתה עוד יותר את החששות ואת הסיכונים שבטיפול. למעשה, כיום גם עוצמת הלייזר שבה נעשה השימוש בטיפול הלייזר, קטנה פי 100 מאשר הדור הראשון של הטיפולים.

יתרון נוסף של התהליך באסותא אופטיק הוא בדיקות מקדימות על ידי טכנאי, אופטומטריסט ורופא עיניים מומחה – על מנת לוודא שהטיפול לא יסכן בשום צורה את המטופל.

הסיכונים בהליך TRANS P.R.K

גם שיטת TRANS PRK, שזמינה למטופלי אסותא אופטיק, מתקדמת משמעותית יותר מהדורות הקודמים: בניגוד לשיטת P.R.K הוותיקה, כאן אין שום מגע ישיר של מכשור בעין. בנוסף, בדיקות מקדימות מפחיתות משמעותית את הסיכון לסיבוכים. תופעות הלוואי הנפוצות של ההליך הן סיכוי לעכירות קלה בראייה (זמנית), החלמה איטית יותר מאשר Z-LASIK וקשיים בראיית לילה – לתקופה קצרה שלאחר הטיפול. בשיטה זו החשש ליובש בעיניים נמוך יותר מאשר בשיטת ה- Z-LASIK.