עיניים על הכביש: כל מה שצריך לדעת על בדיקת עיניים לטופס ירוק

אז אזרתם אומץ, סוף סוף מצאתם קצת זמן, או שפשוט הפכתם בני 16 וחצי ועכשיו – זה הזמן שלכם לעלות על הכביש. כפי שאתם וודאי יודעים, הדרך אל שיעורי הנהיגה והטסט המיוחל עוברת בלא מעט תחנות כמו מבחן תאוריה וגם - הטופס הירוק המפורסם.

אז מה הוא בעצם טופס ירוק? זהו למעשה אישור רפואי שמטרתו לוודא את כשירותינו הבריאותית לנהיגה. הטופס נחתם בידי רופא משפחה וגם בידי אופטומטריסט, שיבצע לנו בדיקת ראייה לרישיון נהיגה. אם תוצאות הבדיקה יצביעו על כך שחלה עלינו חובת הרכבת משקפיים בנהיגה – הדבר יופיע על רישיון הנהיגה שלנו (אותו נקבל בתום 28 שיעורים מפרכים ובתקווה – טסט אחד).

בדיקת עיניים לטופס ירוק מתבצעת אצל כל אופטומטריסט מורשה, אם כי הדרך היעילה והמהירה ביותר לעשות זאת היא דווקא בקניון. כמעט כל חנויות האופטיקה מבצעות בדיקות עיניים לצורך הנפקת רישיון נהיגה –שם גם יצלמו את התמונה שתופיע עליו בעתיד. על הבדיקה תשלמו 50 ש"ח ומיד לאחר מכן תקבלו את הטופס הירוק שלכם. אם אתם כבר מרכיבים משקפיים – הביאו אותן לבדיקה כשהן נקיות.

את סיבת החובה להרכבת משקפיים בעת נהיגה לא צריך להסביר – אף אחד לא היה רוצה לשבת מאחורי ההגה כשהוא לא מצליח לקרוא את השילוט או רואה מטושטש לגמרי. מאותה הסיבה, אף אחד מאיתנו גם לא היה רוצה להימצא בסביבת נהג שכזה. אחד הגורמים החשובים ביותר בבדיקות הראייה לנהגים הוא חדות הראייה – כלומר, יכולה של העין לזהות פריטים ממרחק.

אז מאיזה מספר צריך משקפיים בנהיגה? בעוד המושג "ראיית 6:6" מבטא חדות ראייה מצוינת, חדות ראייה 6:15 מוגדרת חלשה. החוק בישראל, מחייב חדות ראייה של 6:12 בעין אחת לפחות לנהגים ברכב פרטי ובשתי העיניים לנהגים ברכב ציבורי. חשוב לדעת שאם אתם זקוקים למשקפיים, אך נוהגים בלעדיהם – המשטרה תוכל להשית עליכם קנס כספי, להוריד לכם נקודות ואפילו – להעמיד אתכם לדין במקרים מסוימים. זאת, כמובן, בנוסף לסכנה האדירה לפתחה אתם מעמידים את עצמכם. במקרה של תאונה בה אחד המשתתפים לא הרכיב משקפיים על אף החובה עליו, חברת הביטוח עלולה להתנער מתשלום פיצויים עקב חוסר אחריות מצידכם.

מי שחלה עליהם חובת הרכבת משקפיים בנהיגה, יספרו לכם שזה לא תמיד פשוט. כל אובדן או נזק למשקפיים עשוי להשבית מנהיגה ורבים, שמחויבים בהרכבת משקפיים רק לצורך נהיגה נוטים לאבד אותן, לשכוח אותן ברכב או לחילופין – בבית ולמצוא את עצמם מאחורי ההגה – כשהראייה שלהם לא במיטבה. אך למעשה, את הטרדות הללו אפשר לפתור די בקלות.

גם אם ברישיון הנהיגה שלכם מצוין כי חלה עליכם חובת הרכבת משקפיים בנהיגה, דעו שמדינת ישראל מאפשרת לכם להגיש בקשה להסרת מגבלת ראייה ברישיון הנהיגה – כלומר, להתיר לכם לנהוג בלעדיהן. איך עושים זאת? זה פשוט: מי שעברו הסרת משקפיים בלייזר וראייתם שבה לאיתנה, כלומר, הם זכו בחדות ראייה מוגברת ותיקנית לנהיגה על פי חוק – זכאים לרישיון חדש ונקי מחובת הרכבת משקפיים! כל שיש לעשות הוא לשלוח בקשה לעדכון רישיון נהיגה והסרת מגבלת ראייה ברישיון למשרד הרישוי, בצירוף בדיקת אופטומטריסט עדכנית.

כך, תוכלו לפטור את עצמכם לא רק מהוצאות כלכליות כבדות על משקפיים או עדשות, דאגות וטרדות כתוצאה מאובדן, שכחה או נזק למשקפיים, אלא גם מסכנת קבלת דו"ח או קנס כספי וכמובן – תגבירו את הביטחון שלכם ושל היקרים לכם על הכביש.