תוך כמה זמן רואים טוב אחרי ניתוח לייזר?

הסרת משקפיים בלייזר – מתי אשוב לראות באופן תקין?

 

המילה ״ניתוח״ מעוררת לרוב לא מעט רגשות – החל בפחד ומתח וכלה בדאגה ותחושת חוסר אונים. לתחושות הללו, מתלווה בדרך כלל גם אנחת ייאוש ארוכה, מהמחשבה על הליך התאוששות והחלמה מייגע. כיום, עם התקדמות הטכנולוגיה ושכלול הליכי הניתוח להסרת משקפיים – כבר לא צריך לחשוש מימים ארוכים במיטה, כאבים, היעדרות מהעבודה או החמצת אירועים משפחתיים חשובים.

בהליכי הסרת משקפיים בלייזר, החלמה היא אמנם תהליך אישי ותלוי בפרטי המקרה, אך ניתן לומר שבאופן כללי ההתאוששות מתחילה מיד עם תום הניתוח ובהרבה מקרים תוכלו לשוב לשגרה מלאה מספר שעות בלבד לאחר ההליך להסרת משקפיים. אם תתאימו ותבחרו לעבור את הטיפול בשיטת Z-LASIK, תוכלו לראות טוב ולחזור לעבודה משרדית או לנהוג כבר ביום שלאחר הניתוח. כשבועיים לאחר הניתוח תוכלו להתעמל ולשחות בבריכה או בים, ואחרי כחודש תגיעו לראייה האופטימלית שלכם.

ההחלמה מהליך TRANS PRK, לעומת זאת, מורכבת וקשה יותר. נהיגה וחזרה לעבודה באים בחשבון רק לאחר כחמישה ימים עד שבוע, והמטופל יידרש להרכיב משקפי שמש להגנה על העיניים בד"כ עד חצי שנה לאחר הניתוח.

 

Z-LASIK

הסרת משקפיים בשיטת Z-LASIK היא ההליך הניתוחי החדשני, המתקדם והבטוח ביותר בענף – ללא מגע יד אדם. מדובר בהליך קצר (עד 10 דקות!) ובו נעשה שימוש בלייזר בלבד (ולא בלהבים או סכין ניתוחים כמו בהליכים אחרים). ההחלמה מההליך מהירה מאוד וניתן לחזור לשגרה מיד לאחריו, אך השיטה אינה מתאימה לכולם ויש לעמוד במספר קריטריונים רפואיים.

הניתוח מתחיל בהרדמה מקומית של העיניים באמצעות טיפות הרדמה ייעודיות ולעין מוצמד מפסק עפעפיים המונע מצמוצים במהלך הניתוח. באמצעות הלייזר, המשגר פולסים קצרים של אור במהירות חסרת תקדים, ייצור המנתח קרום דק ברקמת הקרנית. הקרום יוסט הצידה כדי לאפשר ללייזר לעצב מחדש את הקרנית. לאחר הניתוח, הרופא יטפטף אנטיביוטיקה אל תוך העין בכדי למנוע היווצרות דלקת והצוות הרפואי יכסה את העין ברטייה רפואית שקופה שתגן עליה למשך הלילה שלאחר הניתוח (כך במשך 3 לילות).

כדי לאפשר לעין להחלים באופן מיטבי, יש להימנע מלשפשף או לגעת בעין ביום הניתוח וביום שלאחריו – אם מרגישים תחושת אי נוחות – יש לטפטף טיפות ייחודיות שינתנו למטופל מראש. עוד יש להימנע מנהיגה ביום הניתוח וממגע של מים ו/או סבון בעין. בקיצור, את יום הניתוח כדאי לבלות במנוחה. יחד עם זאת, ביום שלאחר הניתוח תוכלו כבר לשוב לשגרת חיים בסיסית: מותר לנהוג, לחזור לעבודה משרדית, לעבוד מול מחשב או לצפות בטלוויזיה.

לאחר כחודש עד שלושה חודשים יכולות הראייה שלכם ישובו לאיתנן – וייתכן שכבר לא תוכלו לזכור איך נראה העולם לפני הסרת המשקפיים.

 

TRANS PRK

בשיטת TRANS PRK הקרנית מטופלת באמצעות לייזר, ללא כל חיתוכים או הליך כירורגי אחר. מדובר בשיטה בטוחה ביותר, אך בניגוד ל- Z-LASIK – משך ההחלמה ארוך ומורכב יותר וייתכנו מספר ימים בהם תורגש אי נוחות משמעותית בעין.

במהלך הניתוח, קרן לייזר פועמת על פני הקרנית, מסירה את שכבת תאי האפיתל ומבצעת את התיקון האופטי הנדרש בהתאם לתכנון הניתוח האישי. בניגוד להליך PRK הרגיל, בהליך TRANS PRK הטיפול מתבצע בלייזר בלבד וללא שיופים ידניים.

יחד עם זאת, ההחלמה מהליך TRANS PRK היא מורכבת מעט יותר. בימים הראשונים שלאחר הניתוח המטופל עשוי להרגיש אי נוחות בעין. יש להימנע מנהיגה למשך 5 ימים עד שבוע. ניתן להתקלח ללא הרטבת העיניים במשך 3 ימים, לאחר מכן ניתן להתקלח כרגיל. זמן קצר לאחר הניתוח המטופל יתחיל לחוש את תופעות הלוואי של ההליך – עיניים דומעות, רגישות לאור, ראייה מטושטשת או גרד בעין. לעבודה ולנהיגה ניתן לשוב בד״כ רק לאחר 5 ימים עד שבוע. יחד עם זאת, גם כאן כדי לאפשר החלמה מיטבית – יש להימנע מפעילויות ספורטיביות, שחייה וכו' שבועיים לאחר הניתוח.

כדאי לשמור על העיניים מאבק ולכלוך ולהתמגן בהתאם או להימנע מביצוע פעולות כמו גינון או איבוק, עד כשבועיים לאחר הניתוח. יש להרכיב משקפי שמש בעת חשיפה לשמש, בד"כ עד חצי שנה.

חדות הראייה משתפרת בהדרגה, בד"כ מגיעים לראייה מיטבית עד חודש לאחר הניתוח (כמו גם ב Z-LASIK).

זכרו, המכשור המתקדם יעשה את עבודתו נאמנה – אבל לכם, המטופלים, יש חלק לא פחות חשוב בהחלמה ובהתאוששות. הקפידו להגן ולטפל בעיניים בהתאם להנחיות ולהתייעץ עם הרופא המטפל שלכם. כך, תסייעו לעצמכם להגשים חלום – וסוף סוף תוכלו לראות את העולם טוב מאי פעם.