תיקון ראיה

תאמינו או לא, אבל אחד מסימני החופשה הוא הניסיון להיפטר מהמטרד המעיק ששמו משקפיים. אצל לא מעט אנשים הם הפכו לחלק בלתי נפרד מהפנים, שהם משלימים עימו בלית ברירה בלי שיפסיקו בד בבד לחלום בסתר ליבם על תוכנית התנתקות טוטאלית - מהם ומהעדשות. ד"ר דוד בן ניסן רופא עיניים מומחה ומנתח בכיר ב"אסותא אופטיק" במדריך מלא למשקפופר הנואש לתיקון ראייה.

עונת ניתוחי תיקון ראייה החמה

 

"כשאין לחץ מהעבודה קל יותר להתרכז בתקופת ההחלמה ובהסתגלות למצב החדש. חופשת הקיץ היא העונה הכי חמה." אומר לנו ד"ר דוד בן ניסן רופא עיניים ומנתח מומחה ב"אסותא אופטיק" .

מורים, סטודנטים ועובדים אחרים מנצלים את הזמן הפנוי לממש את החלום הישן להביט על העולם בלי מחסומים. אנשים בעלי משקפיים לא רואים עצמם שוחים עוד קיץ אחד עם המשקפיים, בפרט אם הם הורים לילדים קטנים.

 

בתוך הבריכה או בים התלות במשקפיים היא לפעמים בלתי אפשרית. מספיק שהזגוגיות קצת מתלחלחות כדי שהם יהפכו לחצי מטושטשים, שלא לדבר על סיטואציות די שכיחות בהם מישהו בטעות העיף את המשקפיים מהעיניים והותיר אותם ליותר מידי זמן על תקן של חצי סומא.

 

הניתוחים הראשונים בארץ ל תיקון ראייה

 

630 שנה אחרי המצאת המשקפיים בצפון איטליה ,יצאה באירופה הבשורה החדשה, המציעה למשקפופרים לראות היטב ללא המשקפיים. הניתוחים הראשונים בארץ בוצעו לפני כ-20 שנה ע"י פרופ' לזר בביה"ח אסותא. כיום אלפי ניתוחים מבוצעים כל שנה במסגרת ארבעה מכונים עיקריים בארץ.

 

קצת מגרד, הרבה מציק ומרגיז. האם אלו סיבות טובות לבצע הליך בעין? ליטול סיכון כלשהו על הראייה? אחרי 15 שנות ניסיון ואלפי מטופלים ד"ר בן ניסן מתקשה להזדהות עם השאלה. מידי שבוע הוא מבצע לא מעט ניתוחים להסרת משקפיים ובד"כ מה שמפחיד את המטופלים זו לא רק המחשבה על הסיכון אלא החשש שאולי ימצאו כבלתי מתאימים לניתוח ופנייתם תידחה למרות כל זאת, הם יידחו עם הרבה אמפטיה משום שאינם עומדים בקריטריונים המחמירים של אסותא אופטיק.

 

כשניתוח תיקון ראייה עולה כמעט כמו משקפיים

 

השיקול הכלכלי גם לא מצליח לקלקל את התמונה הורודה, למי שכבר ראה אותה בעיני רוחו. אז נכון שמדובר בפינוק די יקר – המחירים נעים מ 7000 ועד 14000 ₪. אבל המציאות מראה שכאשר סובלים גם השיקול הכלכלי לא מקלקל את התוכניות.

 

בפרט כשההוצאות על המשקפיים גדולות לא פחות. חישוב של ההוצאה המצטברת על משקפיים אשר הפכו לפריט אופנתי, מידי פעם נמעכות, נשברות ונשכחות מסתכם בסכומים כבדים לא פחות. במיוחד כשחוצים את קו הארבעים ונזקקים למשקפיים מולטי-פוקאליות לראיה מקרוב ומרחוק.

 

לדברי ד"ר בן ניסן, מחיר ממוצע למשקפיים מולטי-פוקאליות יכול להגיע לאלפי שקלים ויכול להתקרב גם למחירי הניתוח. בד"כ יש להחליף אותן כל כשנתיים שלוש בשל שינוי המספר ואז ההוצאה המצטברת כבר גבוהה יותר ממחיר ניתוח תיקון ראייה.

 

המכונים השונים מציעים כיום פריסת תשלומים נוחה כדי להתגבר על בעיות נזילות אשר מונעות מרבים את הטיפול.

 

רבע שעה ל"תיקון" שתי העיניים

 

ד"ר בן ניסן מתאר לנו את ההליך הקצר, שלא דורש אשפוז ומבוצע בהרדמה מקומית בלבד. הוא נמשך בין עשר דקות לרבע שעה ואינו כרוך בכאבים. המטרה היא לשנות את מידת הקימור של הקרנית – השכבה החיצונית השקופה המגנה על העין, כדי למקד את קרני האור בעין בצורה נכונה.

 

ככל שהמספר גבוה יותר כך צריך להסיר יותר מעובי רקמת הקרנית כדי להוריד את מידת הקימור. עובי קרנית ממוצע הוא בערך חצי מילימטר. אחרי הניתוח נשארים עם קרנית דקה יותר אך תקנות בינלאומיות הנסמכות על מחקר, ניסיון וידע נצברים, קבעו את העובי המינימאלי שנשאר בגמר הטיפול כדי לחשוף אותה למינימום סיכון.

 

כשהציפיות לא ריאליות

 

לדעת ד"ר בן ניסן, הבעיה העיקרית בניתוחי הלייזר היא פער בלתי ריאלי בין הציפיות לבין המציאות ובעיקר חוסר הכנה והסברה מספקת טרום הניתוח. אנשים לא כ"כ יודעים לקראת מה הם הולכים. מה צפוי להם בניתוח ואחריו.

 

לאלו תופעות הם צריכים לצפות. חלקם בטוחים שהם עומדים לקבל עין ביונית וגם פער של רבע מספר לא מספק אותם. זו הסיבה שהוא לא מוותר על הסבר של הסיבוכים האפשריים ואלו הרגשות ילוו אותם ועל הדמיה בשיתוף עם האופטומטריסט, "ההדמיה חשובה במיוחד לאנשים מעל גיל ארבעים אשר בנוסף לבעיית הראיה מרחוק יש להם גם קושי לראיה מקרוב"

 

שתי שיטות לניתוח אחד

 

בנוסף, הוא בוחר את שיטת הניתוח במתאימה למטופל ביותר. שתי השיטות העיקריות הן בלי ועם חיתוך של הקרנית.

 

בשיטה הראשונה משנים את פני השטח של הקרנית ע"י אידוי תאים בפני השטח ובשנייה מטפלים בשכבות בעומק הקרנית לאחר פתיחת מתלה ע"י חיתוך. יש מספר טכנולוגיות לבצע כל שיטה עם יתרונות שונים לכל אחת.

 

בשיטה ללא החיתוך ההימנעות מפעולה כירורגית מבטלת את הסיבוך הכרוך בפעולת החיתוך ואת הסיבוכים ארוכי הטווח האפשריים אבל זמן ההחלמה שלה ארוך יותר והראייה מתייצבת באופן הדרג
בשיטה השנייה חותכים את השכבה העליונה של הקרנית לפני פעולת הלייזר.

 

המתלה מורם ומוחזר למקומו בגמר פעולת הלייזר. זמן ההחלמה שלה קצר יותר מהשיטה עם החיתוך והראייה מתייצבת מהר יותר.

להשוואה בין השיטות >>

 

מתי מעדיפים לחתוך ומתי לא?

 

למטופלים בעלי קרנית דקה, בעלי מבנה לא סדיר, לבעלי מספרים גבוהים ולספורטאים מומלץ להימנע מחיתוך הקרנית. מי שרוצה להימנע מכאב או מגירוי בעיניים וזקוק לזמן החלמה קצר יותר שיבחר בחיתוך.

 

בשיטה ללא חיתוך בוחרים מטופלים החוששים מסיבוכים, סיכונים ותופעות לוואי היכולות להיגרם מפעולת החיתוך עצמה ושפחות מוטרדים ממספר ימים של אי נוחות עקב הכאב שלאחר הניתוח.

 

בהתחשב בנתוני בדיקת ההתאמה וברצונות המטופלים, המנתח והמטופל מקבלים ביחד ההחלטה באיזה שיטה לנתח. עדיין הניתוחים עם חיתוך של הקרנית מהווים את רוב הניתוחים של ניתוחי הלייזר לתיקון ראייה בעולם כיום אבל החשש מסיבוכי החיתוך עצמו הפך את הניתוחים בשיטה השנייה להרבה יותר מבוקשים ומספרם עולה בהדרגה. התוצאות מספר חודשים אחרי הניתוח זהות בשתי השיטות.

באסותא אופטיק מרפאות העיניים לניתוחי לייזר של בבי"ח אסותא מדגישים כי קיימים מספר מרכיבים להצלחה:

 

  1. רופאים ותיקים בעלי ניסיון רב, והתמחות בקרנית וניתוחי לייזר.
  2. טכנולוגיה מתקדמת המאפשרת דיוק והפחתת הסיכון ותופעות הלוואי.
  3. מדיניות המרכז הרפואי הנוטה לטיפולים בטוחים יותר ולקיחת סיכונים מינימאליים.

 

לטענתם בכל המרכזים הקיימים בישראל יש רופאים מצוינים וטכנולוגיה מתקדמת. הבעיה היא בעיקר במדיניות של המרכז ובמידת הפיקוח על פעילותו. היתרון הקיים בבית חולים הוא במידת הפיקוח ההדוקה הקיימת בו ובכך שהוא מציע מעטפת רפואית רחבה ביותר .

 

עם יד על הלב, היית ממליץ על הניתוח גם לילדיך?

 

למעשה ניתחתי את בני לפני כחצי שנה זו הסיבה שאני יכול להמליץ בלב שלם לכל אחד לעבור את הטיפול .. אנחנו מתייחסים בחרדת קודש לכל ניתוח. ובכל זאת צריך להבין שעלולות להיות בעיות. מי שבא מתוך גישה של אפס תקלות שלא יעשה ניתוח. במקביל חשוב להזכיר שהמכשור והשיטות השתכללו בצורה משמעותית. יש כיום יכולת אבחנה גבוהה ומשופרת שיכולה למנוע סיבוכים. אנחנו מנפים בסביבות 30% מהפונים. הניסיון הגדול עם היכולת לאתר פציינטים שאינם מתאימים מקטינים את הסיבוכים אחרי הניתוח ומגדילים את שביעות הרצון של המטופלים.

בעיניים פקוחות

 

מי שכולל בתוכניות החופשה שלו גם פרידת נצח מהמשקפיים צריך לקחת בחשבון את כל הנתונים שהבאנו. התיאורים הורודים של השכן או החבר שגילה עולם חדש (נטול מחיצות) לא מספיקים. יש לבדוק היטב את הגוף בו בוחרים ואת המנתח.גם למחיר יש משקל מכובד בשיקולים אך אל לה לבחירה להתבסס על שיקול זה.

 

הכנה נפשית תעזור להתגבר על כאבים או תופעות לוואי לא נעימות, שלא לדבר על התפתחויות אחרות לא צפויות. סביר להניח שגם בעוד עשרים שנים נמצא משקפופרים מקטרים מצד אחד אך גם חוששים מהאלטרנטיבה. תמיד הם יוכלו להתחרט. רבע שעה והעסק הזה מאחוריהם.