תסמונת ראיית מחשב: האם מסכים פוגעים בראייה?

אנחנו חיים בעולם מודרני – שבו מסכים נמצאים בכל מקום. כשאנו מתעוררים בבוקר אנחנו מסתכלים על מסך הטלפון, בעבודה אנחנו יושבים שעות מול מחשב – ובערב אנחנו צופים בטלוויזיה למשך זמן ממושך. כניסתם של הטלפונים החכמים לחיינו בשנים האחרונות רק החריפה את המגמה הזאת, כאשר מסך הטלפון נמצא לצידנו לאורך כל שעות היממה ובתדירות שימוש גבוהה ביותר.

אולם צפייה במסך – בין אם זה מסך המחשב, מסך הטלפון או מסך הטלוויזיה – אינה טבעית ואינה בריאה לעיניים לנו. כל המסכים הללו מורכבים מפיקסלים – נקודות זעירות שיוצרות את התמונה שעל המסך. בניגוד לעצמים רגילים "בחיים האמיתיים", כל תמונה שאנחנו רואים על המסך מורכבת למעשה ממיליוני נקודות פיקסלים זעירות. הדבר מקשה על העין שלנו להתפקס לאורך זמן.

בנוסף, עלינו לקחת בחשבון את האור הכחול שעולה מהמסך. זהו חלק מהספקטרום של האור הכחול הקצר – שגורם לייבוש העיניים ומפריע לדפוסי השינה הטבעיים שלנו. השילוב הזה של קושי במיקוד העיניים וחשיפה גבוהה לאור כחול קצר מכונה תסמונת ראיית מחשב: Computer Vision Syndrome.

מדובר בתסמונת של פגיעה בעיניים ותשישות שמופיעה אצל אנשים שעובדים שעות ממושכות מול מחשבים או נחשפים בצורה אחרת למסכים לפרקי זמן ארוכים. בין התסמינים של הבעיה ניתן למנות ראייה מטושטשת, ראייה כפולה, עיניים אדומות, עייפות כללית, צריבה בעיניים, יובש בעיניים, אובדן ריכוז – וראייה לא ברורה למרחק עם הרמת המבט מהמחשב.

חשוב להבין שבטווח הארוך, תסמונת ראיית המחשב עלולה לגרום להחמרה בקוצר ראייה. בשנים האחרונות דווח על עלייה גדולה בקוצר הראייה בארץ – ככל הנראה בגלל שימוש תכוף במסכים. זאת כיוון שהשימוש הגובר במסכים מרגיל את העין לחוסר מאמץ – ולאורך זמן מנוון אותה.

מה עוד עלול לקרות כתוצאה מהתסמונת? מחקרים בארצות הברית הצביעו על פזילה כתופעת לוואי אפשרית, בעיקר בקרב אצל ילדים ובני נוער. בנוסף, האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים ממליצה לא לחשוף תינוקות עד גיל שנה וחצי למסכים באופן גורף – מתוך חשש מפגיעה בהתפתחות העיניים שלהם.

בעיה נוספת בקרב אנשים שנחשפים למסכים בצורה ממושכת היא הפרעות בדפוסי השינה ומחסור במלטונין – זאת כאמור כתוצאה מהחשיפה לאור הכחול הקצר.

תסמונת ראיית המחשב רלוונטית בעיקר בעיקר לשימוש במסכים מטווח קרוב – מסך המחשב ומסך הטלפון – אך היא עלולה להופיע גם כתוצאה מצפייה בטלוויזיה.

ככלל אצבע אפשר לומר שעדיף לצפות בטלוויזיה מטווח רחוק יחסית – בהתאם לגודל המסך ולהוראות היצרן.

אז מה עושים כדי להתמודד עם התסמונת ולמנוע את התסמינים השליליים שלה? בתור התחלה, מומלץ למצמץ כמה שיותר – כדי להרטיב את העין ולמנוע התייבשות של הקרנית. בנוסף, בעבודה מול מחשב או בגלישה ממושכת בטלפון מומלץ לעצור את העבודה בכל רבע שעה ולהביט מחוץ לחלון או אל האופק.

דגש נוסף, יש לשים על התאורה בחדר העבודה שלנו. עלינו להימנע מעבודה בחדר חשוך – אך גם לא להציב תאורה מוגזמת בחדר. תאורה סבירה שאינה חשוכה מדי ואינה מוארת מדי היא הפתרון הטוב ביותר להקלה בעומס על העיניים.

במקרים חריגים, יש לשקול לרכוש משקפיים מיוחדים לעבודה מול מסכים. משקפיים אלו עושים שימוש בעדשה מיוחדת שמקלה על העין להתמקד – ומונעת את הניוון. בנוסף, העדשות במשקפיים כאלו חוסמות את האור הכחול הקצר. עבור מי שעובד שעות ארוכות מול מסכים – זהו פתרון מומלץ.